Nie to ładne, co ładne, ale / lecz co się komu podoba

Nie to piękne, co piękne, ale / lecz co się komu podoba

  • ocena estetyczna jest względna, zależy bowiem od gustu oceniającego
    • Nie to piękne, co piękne, ale / lecz co się komu podoba
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    prawdy i wartości życiowe

  • Oczywiście ta poprawa wyglądu jest rzeczą jak najbardziej subiektywną, nie to bowiem ładne, co ładne, ale co się komu podoba.

    źródło: NKJP: Poprawianie „fabryki”, Motoryzacja, Dziennik Polski, 2003-04-14

    Generalnie ten wóz to była kupa złomu, ale nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba, toteż była to moja duma i radość.

    źródło: Internet

    Na koniec mego opisu plaż chcę zauważyć, że „nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba”. Opisałem plaże według swoich odczuć, które niekoniecznie muszą być zgodne z opiniami innych. Każdy ma inny gust. To, że plaże są kamieniste nie są moim zdaniem żadną wadą, wręcz przeciwnie, ale są osoby które bez złotego piasku nie wyobrażają sobie wypoczynku.

    źródło: Internet

    Jak wybierać książkę? W przypadku książek doskonale sprawdza się powiedzenie, że „nie to ładne, co ładne, lecz co się komu podoba”.

    źródło: NKJP: Piotr Parafiniuk: Wiedza na papierze, prasa, 2002

    Innej wielkiej aktorce - Eleonorze Duse podobał się ów zalotnik wściekle. Znów więc wychodzi na to, że nie to piękne, co piękne, ale co się komu podoba.

    źródło: NKJP: Wacław Krupiński: Kulturałki: Seks z polityką w tle, Dziennik Polski, 2004-02-07

    W masowych, demokratycznych i rynkowych społeczeństwach zachwianiu ulega wyczucie kulturowych hierarchii oraz ich akceptacja. Nie to piękne, co piękne – mówimy – lecz to, co się komu podoba. A jednak wspólnotą, która nadal wyznacza pewien standard, normę interpretacyjną, są akademiccy profesjonaliści. To oni nadal ustalają granicę konwencjonalnej kategorii, jaką jest literatura, czy raczej „prawdziwa literatura”.

    źródło: NKJP: Kinga Dunin: Czytając Polskę - literatura polska po 1989 roku wobec dylematów nowoczesności, 2004

  • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 24.04.2018