wilczy bilet

  • negatywna opinia, która uniemożliwia danej osobie wyjazd zagraniczny, podjęcie studiów lub pracy z powodu popełnionych przez nią wykroczeń, najczęściej o charakterze politycznym
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    stosunki, grupy i organizacje społeczne

    • obawa przed wilczym biletem
    • zagrozić komuś wilczym biletem
      dostać, dać komuś, otrzymać wilczy bilet
  • Wracał do Polski ze stemplem buntownika - komunizującego rewolucjonisty - i z wilczym biletem, oznaczającym absolutny zakaz powrotu do Francji. Cena, jaką płacił za sympatie polityczne, za swą pierwszą robotę partyjną, była więc nadzwyczaj wysoka.

    źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek: życie i narodziny legendy, 2002

    Ewa M., była wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, została zwolniona z pracy w trybie dyscyplinarnym na podstawie art. 52 kodeksu pracy. Przepis ten ma zastosowanie do osób gdy pracodawca uznaje, że dany pracownik zagraża bezpieczeństwu firmy i musi natychmiast ją opuścić. Dla większości osób takie świadectwo pracy stanowi swoisty wilczy bilet u kolejnego pracodawcy.

    źródło: NKJP: Sebastian Kuś: Wyjątkowa pani M., Co Tydzień Jaworzno, 2004-01-29

    - Co z nim zrobią? - W głosie Alusia do fizycznego dyskomfortu dołączył niepokój o źródło dochodów.
    - Wywalą na zbity pysk z WDM-u i zapewnią wilczy bilet. Nie znajdzie już pracy w bankowości. Wątpię, żeby znalazł jakąkolwiek, chociaż pewnie jej nie potrzebuje.

    źródło: NKJP: Tomasz Klarecki, Izabela Smolarek: Wilk... i śmierć bankiera, 2006

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  wilczy ,  bilet 
  • W Rosji carskiej dokument uniemożliwiający osobie wydalonej z jakiejś uczelni (instytucji) wstąpienie do jakiejkolwiek innej.

Data ostatniej modyfikacji: 04.02.2014