ordynacja proporcjonalna

  • polit.  system przeliczania oddanych przez wyborców głosów na liczbę mandatów, które są dzielone proporcjonalnie do liczby głosów uzyskanych przez daną partię
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    władza państwowa

  • Pozycję premiera osłabiają także wewnętrzne tarcia w siedmiopartyjnej koalicji. Socjaldemokraci chcą ostrej kontroli finansów partii politycznych, ale obawiają się, że nowa ordynacja proporcjonalna utrudni im wejście do parlamentu.

    źródło: NKJP: Andrzej Kaniewski: Negocjacje ostatniej szansy, Gazeta Wyborcza, 1994-01-24

    Ten system działa w Wielkiej Brytanii, Francji, częściowo we Włoszech, w Indiach i kilkudziesięciu innych krajach. Ale ordynacja proporcjonalna to patent na słabe państwo. Trudno znaleźć silne państwo z ordynacją proporcjonalną.

    źródło: NKJP: Tomasz Duda: Musimy wyjść na ulice i walczyć, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2004-06-26

    Pytacie państwo czasem dlaczego z taką zajadłością, tak zgryźle, atakuję ordynację proporcjonalną preferując ordynację większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Oczywiście chodzi o konkurencję, której zbawienne skutki doświadczamy w gospodarce.

    źródło: NKJP: W.Hagedorny: Szast – prast: Niedolisek w matni, Tygodnik Ciechanowski, 2007-07-28

    W dłuższej perspektywie czasowej ordynacja większościowa z reguły prowadzi do ukształtowania się dwubiegunowego systemu partyjnego. Ordynacja mieszana oznacza, że w pewnych okręgach wyborczych głosuje się według ordynacji proporcjonalnej, a w innych - większościowej.

    źródło: NKJP: Edmund Wnuk-Lipiński: Socjologia życia publicznego, 2008

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  ordynacja ,  proporcjonalna 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 24.04.2017