proporcjonalny system wyborczy
-
polit. procedura ustalania wyników wyborów polegająca na tym, że uczestniczące w wyborach partie uzyskują liczbę mandatów w parlamencie zależną od liczby głosów złożonych na nie w okręgach wyborczych
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
władza państwowa
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
- przywrócić, wprowadzić proporcjonalny system wyborczy
-
Prezydent blokował przez lata kolejne warianty ustaw wprowadzających proporcjonalny system wyborczy, konsekwentnie umacniał własną władzę kosztem całego systemu partyjnego i parlamentu.
źródło: NKJP: Arkadiusz Sarna: Precz z Kuczmą ale niech trochę zostanie, Polityka, 2002-09-28
Temu uniezależnieniu posła od wyborców sprzyjają i inne czynniki organicznie związane z proporcjonalnym systemem wyborczym, jak np. wielkość okręgu wyborczego, który przy tego typu ordynacji liczy nawet kilka milionów mieszkańców. Jak w takim okręgu nawiązać realny, trwały kontakt wyborcami?
źródło: NKJP: Janusz Sanocki: Odzyskać demokrację, Obywatel nr 1(2)/2001
Przyjęcie proporcjonalnego systemu wyborczego z klauzulami zaporowymi ma zapobiec nadmiernemu rozdrobnieniu politycznemu Sejmu.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 19.03.1993
Próg wyborczy zwany również klauzulą zaporową - minimalny procent poparcia wyborców uprawniający komitet wyborczy do uczestniczenia w rozdziale mandatów. Występuje w proporcjonalnych systemach wyborczych.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: proporcjonalny , system , wyborczy