tunel aerodynamiczny

 • techn.  urządzenie laboratoryjne mające postać długiej i szerokiej rury, wytwarzające równomierny strumień powietrza, służące do badania zjawisk, które zachodzą przy oddziaływaniu tego powietrza na ciała stałe w nim umieszczone
 • CZŁOWIEK I TECHNIKA

  Urządzenia i maszyny

  rodzaje urządzeń i maszyn

  • badania, ćwiczenia, doświadczenia, testy, trening w tunelu aerodynamicznym
  • ćwiczyć; sprawdzać, testować coś w tunelu aerodynamicznym
 • - Kiedy przeprowadzaliśmy w tunelu aerodynamicznym doświadczenia z żaglem typu kleszcze kraba, zaskoczeni przerwaliśmy badania [...]. - Wyniki były tak doskonałe, iż sądziliśmy, że zepsuł się komputer.

  źródło: NKJP: Pod wiatr, Dziennik Polski, 1999-06-18

  Faza końcowa naszej pracy polega na badaniu auta w tunelach aerodynamicznych. Sprawdzamy jego współczynnik Cx i inne aspekty aerodynamiki.

  źródło: NKJP: Polak w Volvo, Dziennik Polski, 2000-07-17

  Sylwetka tarnowskiego Chrystusa Króla zostanie wykonana z cienkiej blachy niklowo-kadmowej. Przejdzie najpierw oczywiście testy w tunelu aerodynamicznym Politechniki Krakowskiej. Wewnątrz sylwetki Chrystusa zamontowane zostaną windy, dowożące turystów do wysokości, na której znajdować się będzie podobizna chrystusowego serca.

  źródło: NKJP: Zbierają na pomnik w 16 stanach, Dziennik Polski, 2002-07-11

  Wydaje mi się, że poprawę uzyskaliśmy dzięki ćwiczeniom w tunelu aerodynamicznym w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, gdzie ćwiczyliśmy niedawno przez trzy dni. Nie tylko Adam, ale także inni nasi skoczkowie starają się wykorzystać podczas treningu doświadczenia z tunelu.

  źródło: NKJP: AS: Małysz już najlepszy, Dziennik Polski, 2002-06-21

  [...] wybudowano tylko i wyłącznie na potrzeby zespołu Formuły 1 nowoczesny tunel aerodynamiczny, który pozwala na testy modelu w skali 1:2.

  źródło: NKJP: Andrzej Pająk: W drodze na podium, prasa, 2002

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: tunel, aerodynamiczny

Data ostatniej modyfikacji: 07.03.2014