karmelici trzewiczkowi

  • Zakon Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, powstały w XVI w. jako odłam zakonu karmelitów o łagodniejszej regule
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    osoby związane z religią i kościołem


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    miejsca i instytucje związane z religią i kościołem

    • klasztor, kościół, prowincja, zakon karmelitów trzewiczkowych
    • wstąpić do karmelitów trzewiczkowych
  • Stąd był już tylko krok do sprowadzenia do Markowic zakonników i fundacji klasztoru. Początkowo byli to bernardyni, a już po kilku latach ich miejsce zajęli karmelici trzewiczkowi (w odróżnieniu od bosych). W roku 1642 wzniesiono drewniany klasztor.

    źródło: NKJP: Marek Weckwerth: Cudowna Madonna w Markowicach, Gazeta Pomorska, 2009-06-19

    Zwiedzimy cmentarz z kwaterą poległych żołnierzy i obejrzymy izbę pamięci w „Domu Czynu Bojowego Kleeberczyków” a także XVII-wieczne: kościół i klasztor karmelitów trzewiczkowych, przebudowane w XIX-XX w.

    źródło: NKJP: Andrzej Zalewski: Towarzystwo Przyjaciół Legionowa zaprasza na wycieczkę, Mazowieckie To i Owo, 2005-06-25

    Klasztor karmelitów trzewiczkowych z 1641, barokowy, (po pożarze w 1784 nie odbudowano dwóch skrzydeł). Kościół i klasztor został ufundowany przez Adama Kazanowskiego starostę bielskiego od 1638 i poświęcony Matce Boskiej z góry Karmel.

    źródło: NKJP: Internet

    W tym czystym sennym, wyjętym jakby z naszego hałaśliwego czasu, miasteczku w podziemiach dawnego kościoła karmelitów trzewiczkowych rzekomo spoczywa jeden z bohaterów „Trylogii” Rzędzian pacholik pana Skrzetuskiego towarzysza pancernego chełpiący się dzierżawą starostwa wąsoskiego.

    źródło: NKJP: Zdzisław Skrok: Wielkie Rozdroże: ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni, 2008

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    p1, odmienny: karmelici, trzewiczkowi
Data ostatniej modyfikacji: 11.10.2018