Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

Nosił wilk razy kilka ...

 • przez jakiś czas komuś się udawało krzywdzić innych, ale w końcu i jego spotkała za to kara
  • Nosił wilk razy kilka ...
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  prawdy i wartości życiowe

 • Jeśli faktycznie byłeś Peterlinowi druhem - rzekł po chwili wahania Reynevan - to uraduje cię wieść, że jego zabójców spotkała kara. Nie żyje już Kunz Aulock ani nikt z jego kompanii. - Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka - powtórzył oklepaną sentencję Tybald Raabe.

  źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002

  Oburzenie premiera na sposób wyłączenia go z władz partyjnych i państwowych było przesadne. O premierze można bowiem śmiało powiedzieć: nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Polityka jest przecież brudną grą i każdy, kto się nią para, o ile nie umrze śmiercią gwałtowną, prędzej czy później musi się liczyć z bardziej czy mniej eleganckim, ale jednak „wykopaniem na aut”.

  źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek: życie i narodziny legendy, 2002

  W pierwszych latach powojennych krążyło powiedzenie: „U nas wszystko dobrze, tylko w nocy Mrozek chwyta”. Przyszły jednak najgorsze stalinowskie czasy i sprawdziło się na Mrozku przysłowie: nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. W 1949 roku został aresztowany.

  źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Gdzie ten dom, gdzie ten świat, 1994

  Jeszcze kilka miesięcy temu cuchnącym „krematoryjnie” dymem zatruwał okolicę właściciel pola w pobliżu Drogi Papieskiej, spalający tam w kotle kuśnierskie ścinki. - Nosił wilk razy kilka... W końcu został „namierzony”, ukarany i smród się skończył.

  źródło: NKJP: Utrącić ręce, Dziennik Polski, 2003-07-04

 • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 19.01.2010