gramatyka

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1.a nauka

  • 1.a

    jęz.  dział językoznawstwa zajmujący się zagadnieniami budowy, odmiany wyrazów (morfologii) i budowy wypowiedzeń (składni)
  • Używane jako termin językoznawczy i różnie definiowane w zależności od założeń teoretycznych danego opisu języka. Używane także jako składnik terminów wielowyrazowych, np.  gramatyka generatywna ,  gramatyka historyczna ,  gramatyka opisowa ,  gramatyka tekstu , których znaczenia należy szukać w pracach z zakresu językoznawstwa.

  • [gramatyka] lub  pot . [gramatyka]

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    działalność naukowa


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język

    • gramatyka porównawcza
  • W dalszym ciągu utrzymuje się podział gramatyki na powszechną i szczegółową, czyli na językoznawstwo ogólne i wiedzę o konkretnych językach.

    źródło: Zenon Klemensiewicz: O jẹzyku Adama Mickiewicza: stuḍia,1959 (books.google)

    Rozwój myśli dialektologicznej złączony był z innymi działami językoznawstwa - z historią języka i gramatyką historyczną; ten związek charakterystyczny był zwłaszcza dla szkoły krakowskiej, gdzie historyczny aspekt języka był wciąż dominujący, a dane gwarowe służyły do interpretacji procesów języka ogólnego.

    źródło: Bogdan Suchodolski, ‎Wiesław Bieńkowski, ‎Leszek Hajdukiewicz: Historia nauki polskiej: Dokumentacja bio-bibliograficzna, bibliografia dotycząca treści tomów I i II, Tom 7, 1999 (books.google)

    Zarówno więc Barthes, jak i Todorov, postulując włączenie do gramatyki generatywnej poziomu wypowiedzi, kwestionowali tym samym tezę Greimasa, zgodnie z którą „znaczenie jest niezależne od sposobu, w jaki się manifestuje”.

    źródło: Katarzyna Rosner: Semiotyka strukturalna w badaniach nad literaturą: jej osiągnięcia, perspektywy, ograniczenia, 1981 (books.google)

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. gramatyka
    gramatyki
    D. gramatyki
    gramatyk
    C. gramatyce
    gramatykom
    B. gramatykę
    gramatyki
    N. gramatyką
    gramatykami
    Ms. gramatyce
    gramatykach
    W. gramatyko
    gramatyki

    Inne uwagi

    Zwykle lp

  • łac. grammatica

    z gr. grammatikḗ 'nauka (sztuka) pisania i czytania'