łysienie plackowate

 • med.  choroba autoimmunologiczna polegająca na okresowym, intensywnym wypadaniu włosów na głowie w określonym miejscu lub miejscach, które po jakimś czasie tworzą owalne lub okrągłe powierzchnie całkiem pozbawione włosów
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Choroby i ich leczenie

  rodzaje chorób

  • leczyć łysienie plackowate
   cierpieć na łysienie plackowate
 • [...] stres pobudza wytwarzanie hormonów zwiększających wydzielanie łoju skórnego oraz substancji nasilających stan zapalny. W dodatku o 40 proc. pogarsza gojenie się ran i zaostrza przebieg innych chorób skóry: łuszczycy, zapalenia na tle alergicznym i łysienia plackowatego.

  źródło: NKJP: Spokojniejsi są piękniejsi, Polityka, 2003-08-09

  Włosy można także stracić wskutek łysienia plackowatego, poważnej choroby o podłożu autoimmunologicznym. Choroba ta może doprowadzić do całkowitego wyłysienia

  źródło: NKJP: Lucyna Krysiak: Łysy superman, Dziennik Łódzki, 2003-06-06

  Rodzice z przerażeniem opowiadają o całej sytuacji, która spotkała ich dzieci.
  - Moja córka ma kilka lat - mówi jedna z matek. - Najgorsze jest łysienie plackowate. Mam nadzieję, że włoski, które jej wypadły, odrosną.

  źródło: NKJP: Anna Lejtkowska: Milcząca mała epidemia, Dziennik Bałtycki, 2007-10-05

  Moim pacjentem był czternastoletni chłopiec cierpiący z powodu złośliwej odmiany łysienia plackowatego, które nie poddawało się leczeniu przez kilkanaście lat. Całe jego ciało było pozbawione włosów.

  źródło: NKJP: Danuta Myłek: Alergie, 2001-04

  Schody tarasował mężczyzna obdarzony sumiastym wąsem. Łysienie plackowate uczyniło już nieubłagane postępy, a w centralnym punkcie łysiny tkwił olbrzymi fioletowy siniak.

  źródło: NKJP: Marek Krajewski, Mariusz Czubaj: Róże cmentarne, 2009

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  n2, odmienny: łysienie, plackowate
  Zwykle lp

Data ostatniej modyfikacji: 05.05.2016