-
1.
substancja produkowana z oleju roślinnego z dodatkiem środków przyspieszających schnięcie lub z materiałów syntetycznych, służąca do impregnowania drewna i innych porowatych powierzchni czy do produkcji farb -
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Budownictwo
materiały, narzędzia i maszyny budowlane -
hiperonimy: substancja
-
- pachnący pokostem
-
Po oczyszczeniu powierzchni, która ma być malowana, z resztek farby, kurzu, tłuszczu i pajęczyn i przeszlifowaniu jej warto pokryć drewno preparatem chroniącym przed wilgocią oraz działaniem pleśni i grzybów. Najlepiej nadają się do tego impregnaty do drewna lub pokost.
źródło: NKJP: Mikołaj Rozbicki: Tanie pranie brudów. Warstwowe malowanie, Gazeta Poznańska, 2002-06-20
Wahadłowiec unosił się dwadzieścia łokci nad posadzką. Miał kształt pękatego cygara, wykonany był z dębowego drewna, gładko wypolerowanego i pociągniętego pokostem [...].
źródło: NKJP: Jacek Dukaj: W kraju niewiernych, 2000
Dwaj bracia malowali altankę. Chcieli wysuszyć pokost płomieniem świeczki. Młodszy zapalił się jak pochodnia, starszy próbował go gasić w pobliskim jeziorze.
źródło: NKJP: (jog, IwR, ag, MJ): Wakacje w szpitalu, Dziennik Bałtycki, 2000-08-30
W naturze draceny osiągają rozmiary dużych drzew, wydzielają po uszkodzeniu kory czerwoną gumożywicę. Dawniej służyła ona do celów leczniczych, obecnie sporządza się z niej politury, pokosty i lakiery.
źródło: NKJP: Rozalia Ćwiertnia: Smocze drzewo, Gazeta Krakowska, 2003-12-02
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. pokost
pokosty
D. pokostu
pokostów
C. pokostowi
pokostom
B. pokost
pokosty
N. pokostem
pokostami
Ms. pokoście
pokostach
W. pokoście
pokosty
-
Rzeczownik odczasownikowy od dawnego przedrostkowego pokościć 'powlec, pociągnąć jakąś substancją', które od dawnego kościć 'powlekać jakąś substancją', czasownika odrzeczownikowego od kość (Bor); zob. kość