-
2.
członek ziomkostwa - organizacji społeczno-politycznej -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
- delegacja, zjazd ziomków
-
Dziś działalność Ziomkostwa Ślązaków to przede wszystkim zainteresowanie historią, kulturą i ratowanie zabytków Śląska, chociaż ziomkowie mówią o utraconych po 1945 roku terenach podkreślając, że „dobro zrabowane pozostaje zawsze dobrem zrabowanym”.
źródło: NKJP: Roma Fiszer: Dariusz Czajka, Gazeta Wyborcza, 1993-08-13
Kolejną okazją do spotkania stanie się dopiero przyjazd następnego gościa z rodzinnego miasta lub coroczny zjazd ziomkostwa, prowadzonego ostatnio z właściwym mu zaangażowaniem przez Izaka Goldfingera. Zwiedzam wraz z Izakiem lokal Klubu Robotników Lewicy, w którym odbyło się niedawne posiedzenie ziomków sądeckich.
źródło: NKJP: Bogusław Kołcz: Krajobraz po zamachu, Gazeta Krakowska, 2003-01-11
STEINBACH SZEFOWĄ ZIOMKÓW. Erika Steinbach, autorka kontrowersyjnego projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom, będzie przez kolejne dwa lata kierowała działalnością Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV). Deputowaną niemieckiej CDU poparło w sobotę podczas walnego zgromadzenia ziomkostw w Berlinie 63 spośród 77 delegatów.
źródło: NKJP: Krótko, Dziennik Polski, 2006-03-20
[...] działacze Wspólnoty zwrócili się w geście pojednania do byłych mieszkańców Giżycka [...], zorganizowanych w ziomkostwo Kreisgemeinschaft Loetzen. Razem zorganizowali wystawę „Giżycko w starej fotografii” ze zbiorów dawnych mieszkańców tego miasta. Gdy szef ziomków na otwarciu wystawy przemówił przez megafon po niemiecku, ludzie przerażeni pootwierali okna: Niemcy wrócili?
źródło: NKJP: Danuta Zagrodzka: Ojczyzna Mazurów, Gazeta Wyborcza, 1995-06-14
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. ziomek
ziomkowie
ndepr ziomki
depr D. ziomka
ziomków
C. ziomkowi
ziomkom
B. ziomka
ziomków
N. ziomkiem
ziomkami
Ms. ziomku
ziomkach
W. ziomku
ziomkowie
ndepr ziomki
depr -
Od podstawy ziemia (dial. także ziem / ziom ) z przyrostkiem -ek (< *ъkъ); zob. ziemia .