stryjeczna wnuczka

 • wnuczka naszego brata
 • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

  Rodzina

  członkowie rodziny

 • hiperonimy:  krewna
 • Młodziutka i świeża siostra inżyniera, która towarzyszy stryjecznej babce, mimo że rysy ma dość wdzięczne, a odziana jest w dobrym sportowym stylu o wiele bardziej wygląda na pannę służącą niż na stryjeczną wnuczkę wspaniałej pani S.

  źródło: NKJP: Jerzy Broszkiewicz: Doktor Twardowski, 1977

  Pochowano tam Antoninę z Kościuszków, stryjeczną wnuczkę naczelnika insurekcji, która najpierw wyszła za Romualda Traugutta, przywódcę powstania styczniowego, a po jego śmierci za Franciszka Mickiewicza, syna Aleksandra, który był bratem autora „Dziadów”.

  źródło: NKJP: Wiesław Pierzchała: Lot nad kresowym gniazdem, Dziennik Łódzki, 2003-09-24

  Stryjeczna wnuczka obrońcy Modlina, generała Thommee, z czego jest dumna. Bardzo przystojna, czarnooka, w rysach podobna do kobiet asyryjskich.

  źródło: NKJP: Piotr Parandowski: Mitologia wspomnień, 2008

  Jak to się stało, że zamiast rzucić się z okna w Wenecji, jak jego przyjaciółka Constance Fenimore Woolson (stryjeczna wnuczka Fenimore’a Coopera, autora „Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka”), oddał się pracy nad kolejnymi, coraz doskonalszymi - i coraz marniej sprzedającymi się - powieściami.

  źródło: NKJP: Aleksander Kaczorowski: Amerykanin w Londynie, Polityka, 2004-10-23

  Czasem teatr powstaje w mgnieniu oka, a naprędce wymyślona nazwa przynosi kłopoty. Stryjeczne wnuczki znakomitego aktora Tadeusza Fijewskiego, Zuzanna i Natalia, nazwały się na potrzeby chwili Teatrem Autorskim Słodko-Kwaśnym.

  źródło: NKJP: www.e-teatr.pl

  Cezar starał się przekonać Pompejusza do ożenku ze swą stryjeczną wnuczką Oktawią, ten jednak odmówił i poślubił wdowę po Krassusie, Kornelię.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: stryjeczna, wnuczka
 • bez ograniczeń + stryjeczna wnuczka +
  (KOGO)
  bez ograniczeń + stryjeczna wnuczka +
  (CZYJA)
Data ostatniej modyfikacji: 11.04.2017