-
1.
pot. żart. małpa - zwierzę -
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
inne zwierzęta lądowe -
synonimy: małpa
-
Bawić i śmieszyć może wiele rzeczy, a ja pamiętam, że pewnego rodzaju celem „Tytusów” była również nauka (czytelnika). Młody odbiorca komiksu miał uczyć się wraz z małpiszonem: podstaw ruchu drogowego, ekologii, historii, później malarstwa, teatru…
źródło: NKJP: Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski: Bardzo nam wesoło, bo z nami de Zoo!, Esensja, 2009-04-08
Dla innego hodowcy, który trzyma w pokoju kapucynkę, najgorsze jest to, że małpy bez przerwy się obrażają: dotknięty do żywego małpiszon potrafi się nie odzywać nawet przez kilka dni, spuszczając głowę na widok nietaktownego właściciela.
źródło: NKJP: Małgorzata Rahnenfeld: Jak mieszkać z..., Gazeta Wyborcza, 1992-12-04
Gdy tylko coś je rozdrażni, zmieniają momentalnie nastrój i wtedy potrafią stać się złośliwe, a nawet agresywne. Prawdziwe bestie! Jednym z takich małpiszonów jest bardzo podobny do kapucynki talapoin.
źródło: NKJP: Kazimierz Netka: Pięcioręki Kubuś, Dziennik Bałtycki, 1999-11-19
Jedno było pewne: zuchwałe małpiszony czuły się tu u siebie w domu i patrzyły na ludzi i ich czterokołową bestię jak na zabawnych intruzów.
źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Nowa przygoda: Gwinea, 1962
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. małpiszon
małpiszony
D. małpiszona
małpiszonów
C. małpiszonowi
małpiszonom
B. małpiszona
małpiszony
N. małpiszonem
małpiszonami
Ms. małpiszonie
małpiszonach
W. małpiszonie
małpiszony
-
Derywat od małpa utworzony za pomocą genetycznie francuskiego przyrostka -iszon (< fr. -ichon) na wzór korniszon (z fr. cornichon dosłownie 'rożek' od corne 'róg'); zob. małpa , korniszon