odwrócona osmoza

  • przenikanie roztworów o większym stężeniu do miejsc po drugiej stronie membrany filtra, gdzie występuje mniejsze stężenie, wykorzystane jako metoda oczyszczania wody
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Ziemia

    ochrona i zanieczyszczenie środowiska

    • metoda, zasada, zjawisko odwróconej osmozy
  • Z wód średnio zasolonych możliwy jest odzysk wody metodą odwróconej osmozy. Instalacja w kopalni „Brzeszcze” ma przepustowość 8000 m 3 /d. Schemat oczyszczania przewiduje wstępne klarowanie, odżelazianie i odmanganianie, a następnie stabilizację odczynu kwasem solnym.

    źródło: NKJP: Bronisław Bartkiewicz: Oczyszczanie ścieków przemysłowych, 2002

    Zalecana wymiana wkładów w odwróconej osmozie to 2-4 miesiące. Tylko 6-stopniowa odwrócona osmoza jest wydajna do 6 miesięcy. Regenerowane wkłady można czyścić pod strumieniem wody do 5 razy maksymalnie.

    źródło: NKJP: Anna Kania, Karo: Jak uzdrowić zwykłą kranówkę, Trybuna Śląska, 2003-01-22

    Natomiast w wodzie z filtra wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy (demineralizowanej) nie ma soli mineralnych i prąd między elektrodami nie może płynąć. Taka woda zachowuje się zasadniczo jak izolator.

    źródło: NKJP: BEM: Trzeba umieć przefiltrować, Gazeta Poznańska, 2004-06-21

    Do oczyszczania odcieków stosuje się także metody membranowe, a przede wszystkim odwróconą osmozę. Ultrafiltracja, zaliczana do metod membranowych jest jak dotąd rzadko wykorzystywana.

    źródło: NKJP: Czesława Rosik-Dulewska: Podstawy gospodarki odpadami, 1999

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  odwrócona ,  osmoza , Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 20.12.2018