-
3.
zool. średniej wielkości ptak o ciemnym, lśniącym upierzeniu, pomarańczowym dziobie i żółtych wyrostkach skórnych na szyi, umiejący naśladować różne dźwięki; pochodzi z południowej Azji -
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
ptaki -
hiperonimy: ptak
-
Oswojony gwarek przyjmuje nawet barwę głosu osoby, którą chce naśladować. Potrafi więc mówić głosem starszego mężczyzny, głosem dziecka czy kobiety, a bywa też, że posługuje się głosami kilku osób, imitując na przykład rozmowę domowników.
źródło: NKJP: Hanna Jurczak-Gucwińska: Zwierzęta w moim domu, 1997
Wiele osób chce mieć w domu ptaka, który, jak słynny z telewizyjnych występów gwarek Niuniuś, zagwiżdże, zaśpiewa i rozbawi towarzystwo kilkoma wyuczonymi zdaniami.
źródło: NKJP: Adam Grzeszak: Węże w uprzęży, Polityka, 2003-01-11
Pan Ryszard, gdy usłyszał ten gwizd, od razu zniechęcił się do gwarka i wrócił do swoich słowików i drozdów. I pierwszego gwarka kupił dopiero po latach.
źródło: NKJP: Marzena Filipczak: Pasje, Gazeta Wyborcza, 1998-03-13
Ogromne zainteresowanie klientów budzi gwarek oferowany w jednym z łódzkich sklepów zoologicznych. Ptak o imieniu Olo używa brzydkich słów i naśladuje odgłosy jakie wydaje... spłuczka w toalecie - najpierw metaliczny szczęk, późnej spływającą wodę.
źródło: NKJP: (POL): Paskudne maniery gwarka, Express Ilustrowany, 2003-03-11
Do nauczania ludzkiej mowy najlepiej brać gwarki dwumiesięczne. Potem gwarek im większy, tym lepiej śpiewa. W Polsce kiedyś jeden z tych ptaków opanował fragmenty Mazurka Dąbrowskiego.
źródło: NKJP: Kazimierz Netka: Entuzjasta konferencji, Dziennik Bałtycki, 2000-12-22
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. gwarek
gwarki
D. gwarka
gwarków
C. gwarkowi
gwarkom
B. gwarka
gwarki
N. gwarkiem
gwarkami
Ms. gwarku
gwarkach
W. gwarku
gwarki
-
Zob. gwarzyć