-
2.
górn. spółka zrzeszająca udziałowców kopalni -
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
miejsca i czynności związane z przemysłem -
Nieobce było dolnośląskiemu gwarectwu dążenie do obniżenia kosztów wydobycia. Wyrazem tego było wydrążenie kilometrowej głębokości nowoczesnego szybu „Kopernik” i myśl o połączeniu kopalń, a nawet o przetwarzaniu na miejscu węgla na koks metalurgiczny.
źródło: NKJP: Tadeusz Dudź, Robert Radczak: Polityczna fikcja, Gazeta Wrocławska, 2001-12-04
Strajkujący podtrzymują wszystkie swoje postulaty, których po trzeciej redakcji jest dwanaście. Pierwszy, dotyczący pluralizmu związkowego, uważają za bezdyskusyjny. W pozostałych akcentuje się kwestie likwidacji gwarectw i uczynienie kopalń samorządnymi, samodzielnymi, samofinansującymi się przedsiębiorstwami, uniezależnienie służb bhp od dyrekcji, podtrzymywane są dotychczasowe postulaty płacowe.
źródło: NKJP: Andrzej Borkiewicz, Daniel Tresenberg: Brama, Panorama, nr 36, 1988
- A co to właściwie ten holding? - zapytałem kolejnego mieszkańca Konina, który przyznał się, że holdingów się boi. - No, wie pan: kiedyś były zjednoczenia i gwarectwa węglowe. Teraz chcieli zrobić to samo.
źródło: NKJP: Irena Wawrzyniak, Tomasz Maćkowiak: Co mówią w strajkującym Koninie, Gazeta Wyborcza, 1994-04-27
Przypomnijmy, że „reformy” w górnictwie polegały na zmianie nazw: zjednoczenia zastąpiono gwarectwami, a te przedsiębiorstwami eksploatacji węgla, nie zmieniając poza tym niczego.
źródło: NKJP: Jan Macieja: Cena spokoju, Gazeta Wyborcza, 1993-01-06
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: n2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. gwarectwo
gwarectwa
D. gwarectwa
gwarectw
C. gwarectwu
gwarectwom
B. gwarectwo
gwarectwa
N. gwarectwem
gwarectwami
Ms. gwarectwie
gwarectwach
W. gwarectwo
gwarectwa
-
Zob. gwarek (górnik)