sukcesja apostolska
-
rel. w katolicyzmie i prawosławiu: przekonanie, że biskupi są następcami apostołów, co zapewnia ciągłość w sprawach wiary i praktyk religijnych w Kościele
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
wyznania: zasady i prawdy wiary -
Sukcesja apostolska polega na tym, że można ustawić cały łańcuch biskupów, którzy kolejno udzielali sakramentu kapłaństwa, przez apostołów do samego Jezusa.
źródło: NKJP: Ewa H. Kowalewska: Być kobietą ale jaką?, 2006
Stwierdza, że istnieje wspólna tradycja w rozumieniu posługiwania, wynikającego z sakramentu święceń oraz sukcesji apostolskiej. Obydwie strony zwracają uwagę na ścisłą więź między działaniem Chrystusa i Ducha Świętego w posługiwaniu Kościoła.
źródło: NKJP: Wacław Hryniewicz, OMI: Dialog katolicko - prawosławny w Uusi Valamo, Tygodnik Powszechny nr 35, 1988
Poproszony przez Ewę Konarzewską, nauczycielkę z Legionowa, o wskazanie różnic miedzy kościołem katolickim a luterańskim, arcybiskup wymienił: inne rozumienie sakramentów i kapłaństwa, zniesienie w kościele luterańskim sukcesji apostolskiej.
źródło: NKJP: I.Koba: Arcybiskup Kazimierz Nycz: Prowadźmy dialog, pamiętając o własnej tożsamości, Tygodnik Ciechanowski, 2007-12-30
Kościół bowiem, jako pochodzący od Chrystusa, odnawia swe istnienie na zasadzie sukcesji apostolskiej - biskup otrzymuje władzę od innych biskupów, czyli pośrednio od Chrystusa - a nie od Ludu Bożego.
źródło: NKJP: Roman Graczyk: Roman Graczyk o pismach kościelnych i antykościelnych, Gazeta Wyborcza, 1994-03-07
Czy bronił wyłącznej sukcesji apostolskiej Rzymu i nieomylności Kościoła w sporach z władzą świecką? To mało prawdopodobne, jako że w XVI wieku papieże nie byli jeszcze nieomylni, a Klemens VII szczególnie do nieomylności nie pretendował.
źródło: NKJP: Jacek Hołówka: Niezłomny, Polityka, 2000-11-18
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: sukcesja , apostolska
Zwykle lp