-
3.
bibliot. w klasyfikacji bibliotecznej dzieła o tematyce ogólnej -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Środki masowego przekazu
wydawnictwa -
Obowiązek gromadzenia generaliów ze wszystkich dziedzin – z wyjątkiem wydań przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej – spoczywa na Bibliotece Uniwersyteckiej.
źródło: Internet: lib.amu.edu.pl
Wątpliwości budzi duży zasób generaliów (słowników, encyklopedii) oraz przewodników turystycznych, dzisiaj już częściowo przestarzałych.
źródło: Bożena Świstek-Oborska: Doświadczenia w zakresie selekcji zbiorów zwartych, czasopism i wydawnictw ciągłych w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (1999-2006), 2007 (ebib.pl)
We wszystkich językach europejskich, a z pozostałych – w tych, które stanowiły przedmiot kształcenia na uczelni, zakładano gromadzenie generaliów oraz literatury historycznej i geograficznej, przyjmując, że zagadnienia z tych obszarów wiedzy będą przedstawiane najwłaściwiej w językach narodowych.
źródło: Małgorzata Dąbrowicz Artur Jazdon: Założenia i realizacja polityki zarządzania zasobami w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu w latach 1992–2014, 2015 (repozytorium.amu.edu.pl)
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: p3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. generalia
D. generaliów
C. generaliom
B. generalia
N. generaliami
Ms. generaliach
W. generalia
-
łac. generālia 'ogólne, wspólne, rodowe (przym. r. nijakiego w M. l. mn.)'