-
1.a
bot. roślina o małych, kielichowatych, białych, różowych, purpurowych lub niebieskich kwiatach rosnących wzdłuż wysokiej łodygi i o szerokich, sercowatych liściach, rosnąca dziko lub uprawiana jako roślina ozdobna i wykorzystywana w medycynie; Malva -
W języku ogólnym nazwy ślaz, prawoślaz i malwa używane są często zamiennie, ale w botanice odnoszą się do trzech różnych rodzajów roślin.
Lp używana często w znaczeniu lm. -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
leki i sposoby leczenia, zabiegi, sprzęty medyczne
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
rośliny leśne i łąkowe
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
rośliny ozdobne -
hiperonimy: roślina
-
Chłopskie snopki [...] niesiono [...] z każdego gospodarstwa. Składały się głównie z wielu ziół. Były w nich prawie zawsze: arcydzięgiel, babka, boże drzewko, [...], rumianek, słonecznik, szałwia, ślaz, wrotycz [...].
źródło: NKJP: (EKT): Wirtualne skarby, Dziennik Polski, 2005-07-23
Kwiat i liście ślazu stosowane są w lecznictwie przy nieżytach górnych dróg oddechowych, zwykle w mieszankach z innymi ziołami [...].
źródło: NKJP: Internet
Wiele roślin rośnie lepiej, kiedy w pobliży posadzimy aksamitki, rumianki, nagietki lub ślaz (to krewny malw).
źródło: NKJP: Pielęgnacja, Polityka, 2009-04-11
Tu nikt chyba nie chodził, bo ścieżki i groby owinięte były powojami, chmielem i dzikim głogiem i porośnięte dziewanną, wrotyczem i ślazem.
źródło: NKJP: Monika Żeromska: Wspomnienia, 2007
[...] obok palm rosnących w palmiarni [...] rośnie wielowiekowy polski dąb, a tuż przy nim zjawiają się nasze polskie ślazy [...].
źródło: NKJP: Wiktor Zin: Sztuka patrzenia, Gazeta Krakowska, 2006-09-16
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. ślaz
ślazy
D. ślazu
ślazów
C. ślazowi
ślazom
B. ślaz
ślazy
N. ślazem
ślazami
Ms. ślazie
ślazach
W. ślazie
ślazy
-
psł. *slězъ 'wydzielanie wilgoci, wilgotnej lepkiej, śluzowatej, galaretowatej substancji' > 1). 'roślina, z której otrzymuje się śluzowate substancje, śluzy; prawoślaz' : 2) 'to, co powoduje ścinanie się, kiśnięcie mleka, podpuszczka’ > ‘część żołądka; trawieniec (używany jako podpuszczka)'
Obocznością samogłoski rdzennej *ě : *i wyraz związany jest z psł. *sliziti 'wydzielać z siebie, sączyć wilgoć, wilgotną lepką substancję'