slawizm
-
jęz. wyraz, zwrot lub konstrukcja składniowa zapożyczone z któregoś języka słowiańskiego lub na nim wzorowane
-
Ms. lp wymawiany: [slawiźmie] lub [slawizmie].
-
[slawism] lub [slawizm]
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
języki świata -
synonimy: słowianizm
hiperonimy: zapożyczenie
-
Słowianie daccy - plemiona słowiańskie, które we wczesnym średniowieczu osiedliły się na terenach dzisiejszej Rumunii. Analiza slawizmów w języku rumuńskim sugeruje, że były blisko spokrewnione z plemionami bułgarskimi i macedońskimi.
źródło: NKJP: Internet
Pewien wpływ na ten język wywarły języki sąsiadujących narodów słowiańskich: język polski, język białoruski i język rosyjski, aczkolwiek w pierwszej połowie XX w., po odzyskaniu niepodległości przez Litwę można było zaobserwować tendencję do zastępowania slawizmów wyrazami rodzimymi.
źródło: NKJP: Internet
Poza słowiańskimi glosami w tekstach hebrajskich z okresu od XI-XIII w. i napisach polskich hebrajskimi literami na średniowiecznych monetach bitych w Polsce do XVI w. nie posiadamy praktycznie zaświadczeń ich języka. A i te pierwsze dokumenty pochodzące z terenów Polski (np. statut gminy krakowskiej) reprezentują raczej niemiecką wersję skostniałego języka pisanego, inkrustowaną niewieloma lokalnymi slawizmami.
źródło: NKJP: Ewa Geller: Narodziny jidysz, Polityka, 2008-05-07
A co ze słowem „zabobon”? Pochodzi od „babona” (przesąd)? Te wyrazy rzeczywiście są spokrewnione, ale znowu - na odwrót. Nie z węgierskiego zapożyczone do słowiańskich, ale ze słowiańskich do węgierskiego. Większość znajomo brzmiących wyrazów węgierskich to slawizmy.
źródło: Internet: forum.wegierskie.com
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. slawizm
slawizmy
D. slawizmu
slawizmów
C. slawizmowi
slawizmom
B. slawizm
slawizmy
N. slawizmem
slawizmami
Ms. slawizmie
slawizmach
W. slawizmie
slawizmy
-
fr. slavisme
Inne znaczenie: 'rodzaj ruchu politycznego'