-
1.a
tajny i umowny sposób zapisywania lub wypowiadania i przekazywania komuś informacji tak, żeby nie mogła jej zrozumieć nieupoważniona osoba -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
pisanie
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
mówienie -
- specjalny; sekretny, tajemniczy, tajemny, tajny nowy, stary; niemiecki szyfr; szyfr blokowy, cyfrowy, digraficzny, homofoniczny, literowy, monoalfabetyczny, radiowy; polowy, wojskowy
- kryptoanaliza szyfru; książka, księga; wydział szyfrów
- klucz do szyfru
- łamać, odczytać, odkodować, złamać szyfr
- mówić, pisać, przekazać/przekazywać coś, rozmawiać szyfrem
-
W ściśle określonym czasie, zwykle po dzienniku wieczornym, BBC nadawała sygnał wywoławczy danego obozu jenieckiego. [...] Po nadaniu sygnału przekazywano szyfrem wiadomości, instrukcje i rozkazy.
źródło: NKJP: Juliusz Pollack: Radio w obozach jenieckich, Prasa Polska, nr 7, 1980
Cesarz idzie alejką, a krok za nim Kedir, który mówi i mówi. Kto z kim spotkał się, gdzie to było, o czym rozmawiali. [...] Kedir informuje też o pracy wydziału szyfrów wojskowych. Wydział ten, należący do urzędu Kedira, odczytuje zaszyfrowane rozmowy, jakie prowadzą między sobą dywizje - warto wiedzieć, czy nie lęgnie się tam myśl wywrotowa.
źródło: NKJP: Ryszard Kapuściński: Cesarz, 2005
W pierwszym dniu po przyjeździe stałam w sekretariacie Izydorczyka, kiedy do pokoju wpadła nieznana mi, energiczna pani w średnim wieku, chwyciła słuchawkę, nakręciła numer i oznajmiła do telefonu: „Halo, tu mówi Namiot. Czy towarzysz Szałas?” Osłupiałam, pewna, że mówi szyfrem i że znajduję się w samym sercu szpiegowskiej powieści.
źródło: NKJP: Irena Szymańska: Miałam dar zachwytu, 2001
Leonardo często posługiwał się szyframi – jest znany cały zestaw znaków w kształcie węzłów (co trochę pewnie wiązało się z nazwą miejscowości, z której pochodził, bo „vinci” oznaczało wtedy właśnie węzeł).
źródło: NKJP: Włodzimierz Jurasz: Kochany za szaleństwo, Gazeta Krakowska, 2006-09-16
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. szyfr
szyfry
D. szyfru
szyfrów
C. szyfrowi
szyfrom
B. szyfr
szyfry
N. szyfrem
szyframi
Ms. szyfrze
szyfrach
W. szyfrze
szyfry
-
fr. chiffre
z ar. şifr 'zero'