szyfr

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

3. namiętności

  • 3.

    książk.  sposób czyjegoś zachowania lub funkcjonowania czegoś, za pomocą którego przekazuje się dodatkowe, konwencjonalne bądź ukryte znaczenia albo treści
  • ATEMATYCZNY

    • szyfr miłości, namiętności, natury, życia
    • szyfr do psychiki, do umysłu
  • W sali siedzieliśmy blisko siebie, fotele były miękkie; w uniesieniu Hanka pozwoliła mi wąchać jej ciało, po raz pierwszy nie odpychała mojej ręki, a to obejmującej jej plecy, a to próbującej odpiąć jej stanik, nawet moim palcom udało się drapać dłoń od wewnętrznej strony, co było szyfrem namiętności.

    źródło: NKJP: Marian Marzyński: Sennik polsko-żydowski, 2005

    W przestrzeni domu, mieszkania czy biura zapisujemy historię swojego życia. [...] Kreślimy tajne znaki [...] trudne do rozszyfrowania nawet dla nas samych. Łatwe, a przynajmniej możliwe do odczytania dla specjalisty – konsultanta feng shui. [...] Znajomość szyfrów przestrzeni i kodów naszej psychiki daje możliwość wprowadzenia na obszarze naszych domów, mieszkań i biur takich zmian, które zaowocują poprawą naszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej [...].

    źródło: Edyta Wittchen: W przestrzenie domu, Czwarty Wymiar (4wymiar.pl/feng-shui)

    Ale Transcendencja jednak do nas mówi - językiem szyfrów. Szyfrem może być właściwie wszystko, co nas ku transcendencji kieruje. Sztuka jest językiem szyfrów; szyfrem są mity religijne. Mity są rzeczywistością kulturalną osobną, nieprzekładalną. [....] Ale wiara filozoficzna widzi w mitach szyfry; z ich pomocą ujawnia się nam jakaś strona transcendencji niewyrażalnej.

    źródło: NKJP: Leszek Kołakowski: O co nas pytają wielcy filozofowie. Seria 3, 2006

    W „Szyfrach” chyba jedyne plany ogólne to ludzkie twarze. Twarz starca (Jerzy Kreczmar) i młodzieńcza twarz przewodnika (Zbigniew Cybulski). Starzec przyjeżdża do Krakowa, by dociec prawdy o czyjejś śmierci. [...] Starzec patrzy na szyfry magicznego miasta. Starzec bada szyfry życia i śmierci. Starzec pojmuje, że te szyfry są nie do rozszyfrowania. Jest pytanie, ale nie ma odpowiedzi. Jest tylko szyfr ciemności spoza czasu, przed którym trzeba pochylić głowę.

    źródło: NKJP: Występ, Dziennik Polski, 2003-01-15

    DNA - substancja obecna w jądrach komórek, wykryta już w II połowie XIX w. [...] - zaczęła w umysłach naukowców funkcjonować jako nośnik informacji genetycznych, ale na wiele pytań nie znano odpowiedzi [...]. Podskórnie przeczuwano, że wyjaśnienie tych tajemnic pozwoli poznać szyfr życia.

    źródło: NKJP: Paweł Walewski: Życie ukryte w helisie, Polityka, nr 2594, 2007-03-03

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. szyfr
    szyfry
    D. szyfru
    szyfrów
    C. szyfrowi
    szyfrom
    B. szyfr
    szyfry
    N. szyfrem
    szyframi
    Ms. szyfrze
    szyfrach
    W. szyfrze
    szyfry
  • bez ograniczeń + szyfr +
    CZEGO
  • fr. chiffre

    z ar. şifr 'zero'