homo sovieticus

  • książk.  człowiek, którego poglądy zostały ukształtowane przez system komunistyczny, jest pozbawiony własnej inicjatywy i uległy wobec władzy
  • [homo sowjetikus]

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    doktryny i poglądy polityczne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    stosunki, grupy i organizacje społeczne

  • - Mówi się, że Polacy są skażeni syndromem homo sovieticus. Z moich badań wynika jednak, że ludzie korzystają z opieki państwa, ile mogą, ale i włączają się do gry rynkowej.

    źródło: NKJP: Wojciech Staszewski: Rozmowa z dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN prof. Andrzejem Rychardem i kierownikiem Ośrodka Studiów..., Gazeta Wyborcza, 1995-05-06

    Komunizm uformował (czy raczej - zdeformował) nawet umysły niezależne i opozycyjne, wykształcił w nich jednolite, identyczne mechanizmy percepcji rzeczywistości i psychiczne sposoby reagowania na nią. To wszystko niezależnie od narodowości, rasy, miejsca zamieszkania homo sovieticus, ponieważ mamy wspólny język znaków, gestów, spojrzeń, głosu itd.

    źródło: NKJP: Ryszard Kapuściński: Lapidarium I-III, 2008

    Zamiast iść szlakiem Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, modernizować prowincjonalną postkomunistyczną tożsamość i kulturę, [...] IV RP nobilitowała i konsekwentnie umacnia to, co w postkomunizmie i homo sovieticusie najgorsze - nieufność, podejrzliwość, hipokryzję, służalstwo, ciemnotę, zawiść, nietolerancję, tęsknotę za zamordyzmem.

    źródło: NKJP: Jacek Żakowski: Jeszcze cztery lata, Polityka, 2007-10-20

    Jeśli kogoś bronisz przed ich atakami to na pewno jesteś dokładnie taki sam jak on. To typowe homo sovieticusy - widzą wszystko w bloku.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m1, odmienny:  sovieticus  (D.B. lp  sovieticusa , Msc. lp  sovieticusie), M. lm  sovieticusy/i ) 
  • łac. 'człowiek radziecki'

    Sformułowanie to stanowi tytuł zbioru esejów Aleksandra Zinowiewa (1926-2006), rosyjskiego filozofa i pisarza (1982). W Polsce spopularyzowane przez ks. Józefa Tischnera.

Data ostatniej modyfikacji: 01.03.2018