italo disco I

II

fraza rzeczownikowa

  • muz.  włoska elektroniczna muzyka dyskotekowa, z prostymi, rymowanymi tekstami, powstała w latach 80. XX wieku i stanowiąca inspirację dla polskiego nurtu disco polo
  • [italo disko]

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    muzyka

  • Italo disco zdobywało coraz więcej europejskich krajów. Trafiło również do Polski, choć trochę drugim obiegiem. Na najważniejszej w tamtych czasach liście przebojów radiowej Trójki tego nurtu nie było prawie wcale.

    źródło: NKJP: (BR): Od Sandry do Limahla, Dziennik Polski, 2005-03-19

    Jakiż to byłby fantastyczny kontrast z Abba Pater śpiewanym przez papieża, ha, jeszcze papieża w pełni sił, na podkładzie koszmarnego disco polo czy może raczej italo disco. Tam jakieś obłoczki, pląsy młodzieży, uśmiechy.

    źródło: NKJP: Andrzej Horubała: Farciarz, 2003

    Amerykanie mają swoje country, Włosi italo disco, a my disco polo.

    źródło: NKJP: Robert Leszczyński: Gazeta chodnikowa, Gazeta Wyborcza, 1995-09-25

    Piosenka weselna przez długie lata w kulturze funkcjonowała jako kontynuatorka tradycji muzyki ludowej. Pod koniec lat 80. tę ludową nutę połączono z popularnymi wówczas brzmieniami italo disco i tak powstało disco polo, święcące triumfy przez całe lata 90.

    źródło: NKJP: Marcin Darda: A ja tam kocham disco polo, Dziennik Łódzki, 2006-11-17

    Staraliśmy się przy tym pokazać słuchaczom różnorodne style muzyczne. Ale zawsze też staraliśmy się ich chronić przed tandetą jak disco polo czy italo disco. I teraz, przy okazji jubileuszu, dowiaduję się nagle, że jestem odpowiedzialny za wychowanie muzyczne jednego czy dwóch pokoleń.

    źródło: NKJP: Marek Niedźwiedzki: Rodzinna lista, Polityka, 2001-04-07

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2
  • Określenie zostało wprowadzone jako termin marketingowy przez niemieckiego producenta muzycznego Bernharda Mikulskiego, założyciela wytwórni płytowej ZYX Music.

Data ostatniej modyfikacji: 01.03.2017