-
2.
środ. agent, który nie jest aktywny w danym momencie, ale w określonych warunkach może mu być przydzielone jakiejś zadanie -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
stosunki międzynarodowe
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
policja i inne służby mundurowe -
hiperonimy: agent
-
- agent śpioch
-
W całej tej misternie skonstruowanej kontrwywiadowczej akcji nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot. Stało się tak za sprawą śpiocha, jak w branży nazywa się głęboko zakonspirowanego agenta, który ujawnia się dopiero w kulminacyjnym punkcie wydarzeń.
źródło: NKJP: Rafał Musioł: Węgrzy już są!, Trybuna Śląska, 2003-03-28
Jeśli dziś telewizja ze zdumieniem odnajduje cały poradziecki przeciwatomowy schron dowodzenia, to jasne, że w czasach PRL wywiad rosyjski robił tu, co chciał. „Można też śmiało twierdzić, że pozostawiono wielu głębokich śpiochów ” - mówi dyplomata w Warszawie, mając na myśli agentów ukrytych, których aktywizuje się nieraz i po latach.
źródło: NKJP: Marek Ostrowski: Porwana siatka, Polityka, nr 2230, 2000-01-29
Na jego prośbę tow. Ałganow wysypał jednego ze swoich polskich śpiochów. Teraz media rzucą się na penetrowaną przez obce agentury
komisję [...].źródło: NKJP: Internet
Wycie, jakie obserwujemy w mediach Uzbekistanu, świadczy o totalnej mobilizacji. Już prawie wszystkie śpiochy obudzono. Rzucono do boju wszystkie rezerwy. Stan zagrożenia wszedł bowiem w fazę krytyczną.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. śpioch
śpiochowie
ndepr śpiochy
depr D. śpiocha
śpiochów
C. śpiochowi
śpiochom
B. śpiocha
śpiochów
N. śpiochem
śpiochami
Ms. śpiochu
śpiochach
W. śpiochu
śpiochowie
ndepr śpiochy
depr -