en face II

I

fraza przymiotnikowa

  • przedstawiający twarz od przodu
  • [ã fas]

  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości przestrzeni

    ułożenie względem siebie

    • portret en face; fotografia en face; zdjęcie en face
  • Uruchomił komputer, podłączył do telefonu komórkowego, zgrał na dysk zdjęcia. Bez specjalnych nadziei przeglądał je na pełnym ekranie komputera. Na każdym była Agnieszka, en face, z profilu, wspinająca się po drabinkach i łańcuchach.

    źródło: NKJP: Jacek Rębacz: Zakopane: sezon na samobójców, 2006

    Dong Xiwen był w czasach rewolucji kulturalnej i latach następnych nadwornym portrecistą towarzysza Mao, człowiekiem najpełniejszego zaufania i dyspozycyjności. Mao en face, Mao z półprofilu, Mao na górze, Mao na tle... Jak tylko Biuro Polityczne nakaże.

    źródło: NKJP: Ludwik Stomma: Liberté Cherie, Polityka, 2003-01-11

    Sporo zamieszania zrobiły informacje, że w nowym prawie jazdy, którego wzór zgodny jest z wszelkimi wymaganiami UE, znajdują się dwa zdjęcia posiadacza. Powstał problem dlaczego tak jest i czy mają to być zdjęcia en face czy z profilu?

    źródło: NKJP: (rtk): Unijne prawo jazdy, Gazeta Krakowska, 2004-05-13

    Grzegorza Jarzynę z kolei, niepokorne dziecko polskiego teatru, jakby wbrew jego rozwichrzonemu charakterowi, widzimy w prostym portrecie en face, bez scenicznych akcesoriów. A jednak spokój jest tu tylko pozorny.

    źródło: NKJP: (ŁUG): Interpretator twarzy, Dziennik Polski, 2008-09-10

  • typ frazy: fraza przymiotnikowa

    we wszystkich formach ta sama postać
  • Rz + en face + bez ograniczeń
    szyk: tylko postpozycja
  • fr.

Data ostatniej modyfikacji: 13.10.2017