ściepa
-
pot. zebranie przez minimum dwie osoby pieniędzy na jakiś cel
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Finanse
czynności, przedmioty związane z pieniędzmi -
hiperonimy: zbiórka
-
- ściepa na książki, na paliwo, na wódkę; na cel charytatywny, na leczenie
- robić, zrobić ściepę
-
Późno było i Mirek pomyślał, że to niezły pomysł, tym bardziej że zawsze jakieś piwo na kaca można wypić, a suszyło go niemiłosiernie. Wypił jedno, drugie, trzecie, była ściepa na wódkę, dorzucił się, wypił i jeszcze po jedną chciał iść.
źródło: NKJP: Sławomir Shuty: Cukier w normie z ekstrabonusem, 2005
Przemysław, zawsze pełen nowych pomysłów, bardzo przeżył plajtę internetowego domu towarowego w 2000 r. - Rodzina była gotowa robić ściepę na Przemka, ale nie chciał.
źródło: NKJP: Joanna Solska: Biznes na kołku, Polityka, nr 2565, 2006-08-05
– Denerwuje mnie, że ktoś znów chce organizować zbiórkę. [...] Pewnie uzbiera się z tego niezła kwota, a później pieniądze gdzieś się rozejdą. Dlatego ja nie zamierzam dołożyć do tego ani złotówki. Pomysł budowy pomnika nie podobał mi się od samego początku. [...] Jeśli ta zbiórka dojdzie do skutku, to ja też ogłoszę w mieście ściepę na książki dla biednego studenta.
źródło: NKJP: (ed), (wry): Sprawa honoru!, Dziennik Łódzki, 2006-08-04
- Kiedyś w Zabełkowie młodzi popili i poszli na cmentarz. 30 nagrobków pomazali sprayami i nic z tego nie było. Ludzie zrobili ściepę, szkody naprawili, a policja nic nie wiedziała.
źródło: NKJP: Balanga, Dziennik Polski, 1998-05-29
Znajomy mi opowiadał, że chodził do szkoły amerykańskiej i wszystkie turnieje międzyszkolne były finansowane z takich dobrowolnych ściep.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. ściepa
ściepy
D. ściepy
ściep
C. ściepie
ściepom
B. ściepę
ściepy
N. ściepą
ściepami
Ms. ściepie
ściepach
W. ściepo
ściepy
-
+ ściepa + (na KOGO/CO) -
Rzeczownik od przedrostkowego czasownika ściepać ; podstawowy ciepać 'rzucać, przerzucać', 'bić, machać', poświadczony w gwarach, nawiązuje do psł. dźwiękonaśladowczego *tep-, oddającego odgłos uderzania, tłuczenia.