test łosia
-
mot. badanie obowiązkowe dla każdego nowego pojazdu, polegające na przejechaniu slalomu między słupkami z określoną prędkością, co ma potwierdzić stabilność pojazdu podczas wykonywania gwałtownych manewrów na drodze
-
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Transport
transport lądowy -
A przede wszystkim jako wyposażenie standardowe małego Mercedesa wprowadzono układ elektronicznej stabilizacji - ESP. Test łosia przestał być dla klasy A jakimkolwiek problemem.
źródło: NKJP: Marek Ponikowski: Długie jest wygodne, Dziennik Bałtycki, 2001-08-24
Testu łosia nie próbowałem, ale podczas ponad tysiąca kilometrów jakie zrobiłem tym samochodem, nie zdarzyło się nic, co powodowałoby obawę o stabilność auta.
źródło: NKJP: Piotr Myszor: Dziwne jest piękne, Trybuna Śląska, 2001-07-05
W wyniku długotrwałych i wszechstronnych testów druga generacja klasy A sprawdza się w najtrudniejszych nawet warunkach, z testem łosia włącznie.
źródło: NKJP: MW: Kompleksowo testowany, Nasze Miasto Kraków, 2004-09-30
Slalomy, testy łosia i inne podobne zabawy - wszystko to przeszła panda, a producent zapewnia o „dobrym trzymaniu”. Auto jest wysokie, więc radzimy nie hamować gwałtownie na ostrych zakrętach, w które „weszliśmy” z szybkością większą niż 60 km/h.
źródło: NKJP: Przyjazna panda, Dziennik Polski, 2003-11-10
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: test -
Pomysł pochodzi ze Szwecji, gdzie łosie często pojawiają się na drogach - jedyną możliwością ominięcia zwierzęcia jest wykonanie manewru gwałtownego skrętu. Do testów zderzeniowych często również stosuje się makietę łosia (o wymiarach i wadze zbliżonej do prawdziwego zwierzęcia).