żywa torpeda

  • wojsk.  podwodny pojazd przeznaczony do ataków dywersyjnych lub samobójczych, naprowadzany na cel przez człowieka, który ginie podczas eksplozji
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Wojsko i wojna

    czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną

  • O żywych torpedach przypomniał mu w 1992 r. anons w gazecie. Tadeusz Solarski z Krakowa, sam ochotnik na żywe torpedy, organizował stowarzyszenie. Żeby znaleźć świadków, pan Józef pojechał do Sochaczewa. Kolegów znalazł, ale na cmentarzu.

    źródło: NKJP: Inne były czasy, Mazowieckie To i Owo, 2002-12-02

    Mogą na przykład zaaplikować Czytaczowi kilometr czołgania się w pełnym rynsztunku oraz tor przeszkód przed napisaniem każdego przeglądu prasy. Albo zwerbować go na żywą torpedę.

    źródło: NKJP: Teodor Krzysztof Toeplitz: Mój wybór: rzeczy mniejsze, 1998

    Torpedy te o długości 7,62 m, średnicy 533 mm i masie 1,5 tony nazwano „Chariotami”, czyli rydwanami. Rok później żywą torpedę o nazwie „Neger” skonstruowali Niemcy.

    źródło: NKJP: Małgorzata Skibińska: Sternicy śmierci, Dziennik Bałtycki, 1999-05-14

    Do roli żywej torpedy wybrano stary niszczyciel HMS Campbeltown, który przebudowano nieco, tak by nadać mu wygląd zbliżony do niemieckich torpedowców Moewe.

    źródło: NKJP: Internet

    - Przed wojną na apel o zapisywanie się na listy pilotów żywych torped zgłaszali się wszyscy chłopcy z klasy - dodaje. - Kiedy ja uczyłem się w latach 50. w szkole peerelowskiej, za fasadą oficjalnego patriotyzmu kwitło już myślenie: śmierć frajerom.

    źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Święta odrobione, Polityka, 2002-05-04

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  żywa ,  torpeda 
Data ostatniej modyfikacji: 23.01.2017