-
1.
mały owad podobny do mrówki, ale większy od niej, żyjący w zorganizowanej i nawet kilkumilionowej społeczności, która buduje duże gniazdo na ziemi lub pod nią; żywiący się drewnem; występujący w klimacie tropikalnym bądź podzwrotnikowym -
Wyraz używany jako składnik terminów zoologicznych, np.: termit ciemnogrzbietowy , termit żółtogrzbietowy .
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
owady -
hiperonimy: owad
-
- mrówki i termity
- królowa; kasta; gniazdo, kopiec; gatunek; gromada, kolonia, tysiące; inwazja termitów
-
[...] obserwowaliśmy gniazda termitów. Miały kształt kulisty lub baryłkowaty, zbudowane zazwyczaj nad ziemią, na kikutach złamanych drzew lub w rozwidleniach gałęzi. Wzdłuż konarów i pni biegły żyły chodników, wewnątrz których poruszały się te unikające światła białe owady.
źródło: NKJP: Maciej Kuczyński: Czeluść, 1972
Termity są morfologicznie nieskomplikowanymi owadami w przeciwieństwie do ich skomplikowanego życia społecznego. Wyróżnia się trzy główne kasty termitów. Kasta reprodukcyjna obejmująca samca i samicę, czyli królową i króla [...]. Największą kastę stanowią robotnicy i robotnice [...]. Trzecia kasta składa się z żołnierzy. W jednej kolonii termitów może mieszkać kilka milionów osobników.
źródło: NKJP: Internet
Zasadzkę na oryginalne zwierzęta urządzono przy odnalezionych przez Toniego mrowiskach oraz przy kopcu termitów . Mrówki, termity i poczwarki tych owadów są prawdziwym przysmakiem dla kolczatek, które wyciągają je z labiryntu mrowiska swoim długim językiem, pokrytym lepką śliną..
źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tomek w krainie kangurów, 1957
W jedności siła. Jeden maleńki termit jest całkowicie bezradny - kolonia termitów potrafi wznieść wielometrowe budowle, które zniszczyć można jedynie ciężkim sprzętem [..].
źródło: NKJP: Marcin Ryszkiewicz: Przepis na człowieka, 1996
Są najgroźniejszymi owadzimi szkodnikami drewna w krajach egzotycznych [...]. Dzięki obecności pewnych mikroorganizmów w przewodach pokarmowych są zdolne do trawienia celulozy. Termity atakują dosłownie wszystko, a ponieważ są ślepe i nie tolerują światła, do elementów drewnianych konstrukcji docierają pod ziemią. Żerują, nie naruszając zewnętrznej warstwy drewna [...].
źródło: NKJP: Przemysław Miller: Chodniki owadzie a surowiec drzewny, Las Polski, 2009-11-16
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. termit
termity
D. termita
termitów
C. termitowi
termitom
B. termita
termity
N. termitem
termitami
Ms. termicie
termitach
W. termicie
termity
-
fr. termites (M.lm )
z p.-łac. termites
Por. łac. tarmes, tarmitis 'czerwie toczące drewno'