ktoś wziął górę
-
ktoś osiągnął przewagę i zwyciężył
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich -
- ktoś wziął górę w konflikcie, w walce, w wojnie
ktoś wziął górę nad przeciwnikiem - prezydent wziął górę; drużyna wzięła górę; wojsko wzięło górę
- ktoś wziął górę w konflikcie, w walce, w wojnie
-
Powstał rwetes, wybuchła kłótnia. Tylko ze względu na nas, gości, nie doszło do bijatyki. Szybko większość Warraułów wzięła górę nad warchołami i uśmierzyła zazdrośników za pomocą niejednego szturchańca.
źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Orinoko, 1974
Moskwa zobaczyła, że to nie przelewki, a ponieważ nie była jeszcze gotowa na wojnę – na Kremlu wciąż urzędowali dwaj prezydenci, Rosji i rosyjskiego imperium ZSRR, i jeszcze nie było wiadomo, który z nich weźmie górę – odwołała z Kaukazu swoich spadochroniarzy.
źródło: NKJP: Wojciech Jagielski: Wieże z kamienia, 2004
Dokładnie 60 683 widzów przyglądało się w Gelsenkirchen awansowi Schalke do finału Pucharu Niemiec, który 11 maja zostanie rozegrany w Berlinie. Ekipa Huuba Stevensa zasłużenie wzięła górę nad monachijskim Bayernem, pokonując mistrzów Niemiec 2:0.
źródło: NKJP: Gazeta Krakowska, 2002-03-08
[...] zakotłowali się w ciasnej, dusznej przestrzeni między blachami czołgu - targali się i tarmosili, jak dwa rozwścieczone koty. Po chwili tej szarpaniny, pełnej Edkowego sapania i milczącej zawziętości Jasia, gdy wydawało się już, że sierżant weźmie górę, Florian przestał się wahać. Ruszył na sierżanta z jakąś wściekłą, niezrozumiałą dla samego siebie determinacją.
źródło: NKJP: Robert Urbański; Jacek Kondracki, Operacja „Dunaj”, 2009
Polskie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe zachowują spokój w obliczu gwałtownych wstrząsów politycznych na Ukrainie. Według nich bez względu na to, kto weźmie górę w konflikcie pomiędzy prezydentem a parlamentem nasz południowo-wschodni sąsiad to dobry kraj do robienia interesów.
źródło: NKJP: Gazeta Ubezpieczeniowa, 2007-04-05
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: wziąćodpowiednik aspektowy: ktoś bierze górę
-
+ ktoś wziął górę + (nad KIM)