dobór płciowy
-
proces polegający na konkurencji osobników tej samej płci o partnera seksualnego płci przeciwnej, przejawiający się w preferowaniu określonej cechy, która z czasem staje się charakterystyczna dla danego gatunku
-
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego
seksualność -
- koncepcja, teoria; proces doboru płciowego
-
Psychologowie ewolucyjni, korzystając z teorii i metodologii badaczy doboru płciowego u zwierząt, dowiedli, że wzorce wyboru partnera seksualnego u ludzi są niezależne od kultury.
źródło: NKJP: Mariusz Biedrzycki: Samolubne memy, Gazeta Wyborcza, 1998-11-06
Doborem płciowym rządzą te sama prawa, które decydują o panującej modzie. Jak stwierdził już w latach trzydziestych wybitny brytyjski ewolucjonista Ronald Fisher, samica pawia nie potrzebuje innego powodu, by cenić u swych partnerów długie i barwne ogony niż ten, że inne samice także cenią długie i barwne ogony.
źródło: NKJP: Jerzy Kowalski-Glikman, Andrzej Pieńkowski: Po co nam ten rozum?, Wiedza i Życie, 1999
[...] Wybredność samic oraz ostra walka samców o dominację w stadzie powodują, że dobór płciowy działa przede wszystkim przez selekcję samców. Samce pożądając samic stają się w stosunku do nich uległe, bo skazane na ich wybór, starają się wywrzeć jak najlepsze wrażenie, rywalizując między sobą i tym samym doskonaląc gatunek.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: dobór , płciowy
Zwykle lp