siostra

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

4. kobieta bliska komuś

  • kobieta bliska komuś ze względu na podobne poglądy, doświadczenia, zainteresowania, wierzenia czy pochodzenie
  • Używane często przez osoby duchowne w zwrocie: bracia i siostry.

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Relacje międzyludzkie

    określenia osób wchodzących w relacje międzyludzkie

    • siostry w wierze
    • siostry i bracia, bracia i siostry
  • Ależ publiczne mówienie, a zarazem istnienie, kobieta współczesna zawdzięcza tym siostrom, które na tle swojej epoki wydawać się musiały o wiele bardziej kontrowersyjne niż dzisiejsze profesorki rozprawiające o potrzebie przestrzeni symbolicznej dla kobiet.

    źródło: NKJP: Inga Iwasiów: Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie, 2004

    Stając przed Bogiem wypowiem moją modlitwę chwalby Bogu, za doświadczenie wiary, za moich braci i siostry w wierze, za Kościół.

    źródło: NKJP: Paweł Kosiński SJ: Obudzić serce, 2000

    Rosnąca popularność muzyki chrześcijańskiej sprawiła, że o swej przynależności do Kościoła katolickiego zaczęli mówić również znani i popularni artyści. Okazało się, że braćmi i siostrami w wierze są gwiazdy polskiej estrady: Eleni, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Robert Amirian, Beata Kozidrak, Anna Maria Jopek [...].

    źródło: NKJP: Z Dobrą Nowiną, Dziennik Polski, 2001-02-03

    – W takim razie, bracia i siostry, otwórzmy swoje serca dla pana Kozłowskiego, Polaka i katolika, niech nam w tym Bóg dopomoże – konkludował ksiądz Borowski.

    źródło: NKJP: Piotr Niklewicz: Niezwykła kariera Antoniego K., 2006

    Uprasza się nasze wielce szanowne siostry, by bez powodu nie opuszczały swoich domostw, a jeśli już będą musiały wyjść na ulicę, niech wkładają szaty okrywające je od stóp do głów – brzmiał specjalny edykt emira, wydany na czas świętego miesiąca postu, ramadanu.

    źródło: NKJP: Wojciech Jagielski: Modlitwa o deszcz, 2002

  • *sestra

    Rzeczownik pierwotnie należał do tematów spółgłoskowych na -r- (< pie. *s(u̯)esor- ‘siostra’), ale jeszcze w dobie prasłowiańskiej przeszedł do tematów na -ā.