git I
rzeczownik
Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje
-
1.
środ. przedstawiciel subkultury więziennej, która zajmuje najwyższą pozycję w wewnętrznej hierarchii i charakteryzuje się używaniem grypsery (gwary) i tatuażem w postaci kropki pod lewym okiem -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
więzienie i kara -
synonimy: git-człowiek
gitowiec
-
- subkultura, świat, zasady; dziary, znak rozpoznawczy gitów
-
Masz natomiast zdecydowanie przechlapane, jeśli umieścili cię w celi, gdzie rządzą tzw. ludzie. [...] „ludzie” dotyczy wyłącznie subkultury gitowców, czyli git-ludzi. Mówią, że już ich nie ma, że to subkultura dawnych lat. A to nieprawda. Oni byli, są i będą. Dla gitów reszta to frajerzy.
źródło: NKJP: Jacek Głębski: Świat zza krat, CKM, nr 08/08, 2000
Grypsujący przekazują sobie pomiędzy więzieniami informacje o statusie w społeczności więziennej. Są to bardzo często recydywiści [...]. Znakiem rozpoznawczym gita jest cynkwais - wytatuowana kropka pod lewym okiem.
źródło: NKJP: Internet
[...] wcześniejsze poczynania bohatera filmu - powodują, iż staje się on ,,w pełni wartościowym’’ (wg zasad więziennych) gitem [...].
źródło: NKJP: Forum czytelników, Gazeta Poznańska, 2004-03-15
Chłopcze, czy Ty wiesz, kto to jest git? Nie radzę o nikim, kto siedział, tak mówić. Ten, kto siedział, wie, że o tatuażach się nie mówi i o niczym, co związane z więzieniem, a tym bardziej o hierarchiach. No chyba że było się frajerem.
źródło: NKJP: Internet
Tatuaż [...] pozwalał przypisać jednostce konkretny przestępczy fach [...], określić przynależność więźnia do danej grupy i miejsce zajmowane przez niego w więziennej hierarchii (na przykład uprzywilejowanych gitów czy grypsujących).
źródło: Agata Dziuban: Gry z tożsamością. Tatuowanie ciała w indywidualizującym się społeczeństwie polskim, 2013 (books.google.pl)
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. git
gitowie
ndepr gity
depr D. gita
gitów
C. gitowi
gitom
B. gita
gitów
N. gitem
gitami
Ms. gicie
gitach
W. gicie
gitowie
ndepr gity
depr -
jidysz 'dobry'