jałmużnik papieski

 • rel.  arcybiskup pozostający w najbliższym otoczeniu papieża, zajmujący się w jego imieniu udzielaniem jałmużny potrzebującym oraz udzielaniem błogosławieństw papieskich
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Religia – kościół

  osoby związane z religią i kościołem

 • „Z pewnością nie rozwiążemy problemów bezdomnych naszymi działaniami, ale przywrócimy im nieco godności” – te słowa jałmużnika papieskiego abp. Konrada Krajewskiego cytuje amerykański portal religijny Crux w tekście, w którym kreśli sylwetkę duchownego, jednego z najbliższych współpracowników Ojca Świętego.

  źródło: Internet: niedziela.pl

  Dzisiaj patrzymy na niego przez pryzmat funkcji jałmużnika papieskiego, ale dla tych ludzi, którzy znają go od lat, niewiele się zmieniło. Zawsze był taki i właśnie to dostrzegł Ojciec Święty. Dlatego, choć na twarzy arcybiskupa Krajewskiego maluje się fizyczne zmęczenie, robi on to, co kocha, co zawsze robił - żyje z ludźmi.

  źródło: Internet: zabno.diecezja.tarnow.pl

  Uczestnikami tej ceremonii będą: kardynał kamerling, kardynałowie - najwyżsi przedstawiciele urzędów papieskich, kardynał arcykapłan Bazyliki Watykańskiej, kardynał sekretarz stanu, kardynał wikariusz diecezji rzymskiej, substytut Sekretariatu Stanu, prefekt Domu Papieskiego, jałmużnik papieski, wicekamerling, przedstawiciele kanoników Bazyliki Świętego Piotra, papieski sekretarz oraz członkowie rodziny zmarłego.

  źródło: NKJP: (PAP): Żegnamy Ojca Świętego, Dziennik Polski, 2005-04-08

  Wśród wszystkich dotychczasowych jałmużników papieskich jeden z nich - arcybiskup Konrad Krajewski - okazał się wyjątkowo zaangażowany i oddany ubogim. Włosi mawiają, że wieczorami można go znaleźć w zaułkach włoskiej stolicy wśród kloszardów, którym niesie pomoc.

  źródło: Internet: polskatimes.pl

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m1, odmienny:  jałmużnik ,  papieski 
Data ostatniej modyfikacji: 24.03.2017