-
3.
osoba odpowiedzialna za techniczną realizację obrazu i dźwięku bądź dobór obsady filmu, widowiska scenicznego czy też programu radiowego lub telewizyjnego -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Praca
zawody
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
teatr
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
film -
- reżyser drugiego planu, dźwięku, obrazu, obsady, światła, wizji
-
Jego najbardziej znaną adaptacją teatralną jest Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya. [...] Początkowo pracował w teatrze jako elektryk, później był reżyserem światła.
źródło: NKJP: Internet
Oto za twórcę uznano indywidualnego producenta, oczywiście ze względu na finansowe korzyści z tytułu prawa autorskiego. Nie uznano zaś za twórców operatora obrazu, scenografa czy reżysera dźwięku.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 25.04.1997
Zachowuje się jak reżyser dźwięku przy konsolecie, który podbija pewne częstotliwości, a wycisza inne [...]. Dzięki temu np. możemy skupić się nad trudnym tekstem, ignorując hałas dochodzący z ulicy.
źródło: NKJP: Artur Włodarski: Wystarczy się skupić, Gazeta Wyborcza, 1997-07-11
Wkładam całą swoją energię w robienie teatru. Jestem jego szefem, reżyserem i aktorką - tłumaczy. A my dodajemy: kierownikiem literackim, inspicjentką i reżyserem obsady.
źródło: Internet
Również obsada reżyserska miała wgląd z góry do łazienki Starszych Panów. Wprawdzie Kalina przysłaniała biust rękami, ale, jak stwierdził reżyser wizji, miała bardzo drobne dłonie...
źródło: NKJP: Jeremi Przybora: Memuarów część druga, Gazeta Wyborcza, 1998-03-13
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. reżyser
reżyserzy
ndepr reżysery
depr D. reżysera
reżyserów
C. reżyserowi
reżyserom
B. reżysera
reżyserów
N. reżyserem
reżyserami
Ms. reżyserze
reżyserach
W. reżyserze
reżyserzy
ndepr reżysery
depr -
+ reżyser + (CZEGO) -
fr. régisseur
- rzeczownik od czasownika regir 'zarządzać, kierować' (< łac. regere 'ts.'). Początkowo (1. poł. XVIII w.) w znaczeniu 'zarządca pobierający prowizję oraz sporządzający raport z bieżącego stanu rzeczy', skąd później 'zarządca ziemski działający w imieniu właściciela; pełnomocnik'. W 1. połowie XIX w. - 'inspicjent, kierownik planu w teatrze', w 1. połowie XX w. także w kinie.