Polska B
-
biedniejsza i słabiej rozwinięta pod względem ekonomicznym i gospodarczym część Polski
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Przynależność i podział terytorialny
państwa, miasta, obszary geograficzne -
- biedna, nędzna, zacofana Polska B
- wioski Polski B i C; (wyższe) bezrobocie, syndrom Polski B i C; dysproporcje, nierówności Polski A i B;
podział na Polskę A, B i C, podział na Polskę A i Polskę B, dysproporcje, dystans, różnice między Polską A i Polską B, nierówności w Polsce A i B; (popegeerowskie) miasteczka w Polsce B; dzieci wiejskie, młodzież z Polski B - budować, połączyć Polskę A i Polskę B, tworzyć Polskę A, B i C, zbudować(kolejną) Polskę B;
kwalifikować coś, przypisywać coś, zaliczać coś do Polski B, oddzielać Polskę A od Polski B, dzielić, podzielić (kraj) na Polskę A, B i C, dzielić, podzielić (kraj) na Polskę A i Polskę B - Polska A, B i C; Polska A i Polska B; Polska A, Polska B, Polska C; Polska B i C
-
Województwa małopolskie i podkarpackie do najzasobniejszych nie należą, ale gdy Małopolskę zalicza się do Polski B, to Podkarpacie, niestety, przypisuje się do Polski C.
źródło: Korpus IPI PAN: (KW): Polska A, B i C, Dziennik Polski, 2000-05-06
Polska Partia Socjalistyczna uważa, że dramatycznie pogłębia się podział na Polskę A i Polskę B, na regiony bogate i zacofane gospodarczo, które w dużej mierze opóźniają bądź uniemożliwiają przeprowadzenie reform.
źródło: Korpus IPI PAN: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 19.10.1994
Mieli je szczególnie ci, którzy do wielkiego przemysłu, do górnictwa trafili ze wsi, z często zabitych deskami małych wiosek Polski B i C.
źródło: NKJP: Jarosław Szczepański: Górnik polski, 2005.
Czy podziały na Polskę A, B, C - pierwszy raz od z górą stu lat - zaczną się zacierać, czy też - jak przewidują pesymiści - przeciwnie, jeszcze się pogłębią?
źródło: NKJP: Kłopoty z abecadłem, Dziennik Polski, 2001-01-12,
Takoż w końcu wschodnia upośledzona połówka Europy, Europa B, znajdzie się znowu w unii z Zachodem, pomimo veta Chruszczowa.
źródło: NKJP: Kajetan Zbyszewski: Impresje hiszpańskie, 1964
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: Polska
Zwykle lp
źródło: NKJP: Kajetan Zbyszewski: Impresje hiszpańskie, 1964