-
1.
chem. miękki srebrzysty metal o niskiej temperaturze topnienia, wykorzystywany do produkcji termometrów wysokotemperaturowych lub w bateriach słonecznych -
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
minerały i pierwiastki
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
materiały używane w przemyśle -
hiperonimy: substancja
-
- ciężar właściwy; arsenek, azotek, stopy, związki; odkrywca galu
-
W amerykańsko-rosyjskim eksperymencie o nazwie SAGE zastosowano rzadki pierwiastek gal. Około 30 t tego ciekłego metalu (gal topi się w temperaturze około 30°C!) umieszczono w zbiorniku - w głębokim tunelu wydrążonym pod jedną z gór na Kaukazie.
źródło: NKJP: Andrzej Kajetan Wróblewski: Rok neutrin, Wiedza i Życie nr 1, 1999
Omawiane odpady, ze względu na ich ilość i własności użytkowe, są przedmiotem bardzo wielu badań, które pozwoliły określić ich przydatność m.in. do: [...] odzyskiwania koncentratów metali, w tym glinu, żelaza, tytanu, germanu, galu [...].
źródło: NKJP: Czesława Rosik-Dulewska: Podstawy gospodarki odpadami, 2000
Pierwiastkowy gal nie występuje w przyrodzie, ale można go łatwo uzyskać poprzez wytapianie. Bardzo czysty gal ma srebrzysty kolor. [...] Gal jest jednym z niewielu metali (obok rubidu, cezu, fransu i rtęci), które są ciekłe w temperaturze zbliżonej do pokojowej, w związku z tym znajduje zastosowanie przy produkcji wysokotemperaturowych termometrów.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. gal
gale
D. galu
gali
C. galowi
galom
B. gal
gale
N. galem
galami
Ms. galu
galach
W. galu
gale
Inne uwagi
Zwykle lp
-
n.-łac. gallium
Od: łac. gallus 'kogut'. Nazwa pierwiastka pochodzi od nazwiska francuskiego chemika: Paul Émile Lecoq de Boisbaudran (1838-1912), który odkrył ten pierwiastek w 1875 roku (por. fr. coq 'kogut').