-
2.
muz. instrument muzyczny, w którym dźwięk jest wytwarzany za pośrednictwem drgań elektrycznych, służący do wykonywania muzyki elektronicznej -
- rzadziej syntetyzator
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
muzyka -
synonimy: syntetyzer
hiperonimy: instrument
-
- gra na syntezatorze
- syntezator i sampler; gitara i syntezator, pianino i syntezator
- grać na syntezatorze
-
Śpiewali zarówno solo, w duecie, jak i chóralnie. Grali na gitarze, wiolonczeli, skrzypcach, syntezatorze, bębenku.
źródło: NKJP: Magdalena Sasin: Bożonarodzeniowy koncert studentów Katedry Edukacji Artystycznej - Trochę miejsca dla aniołów, Kronika - pismo Uniwersytetu Łódzkiego, nr 96, 2006-06
Nauka gry na syntezatorze i pianinie przeplata się z zajęciami wokalnymi, teatralnymi, tańcem współczesnym, kółkiem plastycznym, czy spotkaniami z pisarzami.
źródło: NKJP: (MF): Zintegrować i nauczyć, Gazeta Krakowska, 2001-10-10
Czasy się zmieniają. Wszędzie wkracza nowa moda, inne style muzyczne. To samo dzieje się w przypadku tradycyjnych pieśni cygańskich. Nowe aranżacje, rytmy automatycznej perkusji, wypierające skrzypce syntetyzatory.
źródło: NKJP: Józef Figura: By nie zapomniano o nas..., Tygodnik Podhalański, nr 51-52, 1997
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. syntezator
syntezatory
D. syntezatora
syntezatorów
C. syntezatorowi
syntezatorom
B. syntezator
syntezatory
N. syntezatorem
syntezatorami
Ms. syntezatorze
syntezatorach
W. syntezatorze
syntezatory
-
Od: synteza