księgi

  • wet.  zool.  jedna z komór w żołądku zwierząt przeżuwających (zbudowana z dużej liczby cienkich fałd, przypominających kartki książki)
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych

  • Główne produkty przemian węglowodanów w postaci lotnych kwasów tłuszczowych (LKT) są wchłaniane bezpośrednio do krwi, za pomocą biernej dyfuzji poprzez ścianę żwacza, ale także częściowo w księgach, czepcu oraz jelicie grubym.

    źródło: NKJP: Dariusz S. Minakowski: Węglowodany w żywieniu krów mlecznych Cz. I Skład i podstawowe przemiany węglowodanów (portalhodowcy.pl)

    Przedżołądki podciągnięto do rany maksymalnie [...], aż w pewnym momencie czepiec i księgi zwolniły i równocześnie dało się słyszeć charakterystyczne szmery przelewania, świadczące o przedostawaniu się treści z żołądka do dwunastnicy.

    źródło: Medycyna Weterynaryjna, nr 12, 1972 (books.google.pl)

    Księgi są trzecią komorą żołądka krowy [...]. W księgach wchłania się od 30 do 60% pobranej wody, a także sód i potas. „Kartki” ksiąg zapobiegają ponadto przedostawaniu się większych cząsteczek paszy do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i być może spełniają jeszcze inne, dotąd nieodkryte, funkcje.

    źródło: Internet: pfhb.pl

    Musisz dostosować dawkę do potrzeb, bo inaczej byki będą chorowały i koniec. Przy braku włókna surowego u bydła dochodzi do kwasicy i zaniku żwacza, księg i czepca. Dlatego zwierzęta tracą apetyt i padają.

    źródło: Internet: agrofoto.pl/forum

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: p3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. księgi
    D. księg
    C. księgom
    B. księgi
    N. księgami
    Ms. księgach
    W. księgi

    Inne uwagi

    W D. używana także forma ksiąg

  • Nazwa nadana ze względu na podobieństwo fałd wyścielających komorę do kartek książki.

CHRONOLOGIZACJA:
1913, M. Rudnicki: Przyczynki do gramatyki i słownika narzecza słowińskiego, books.google.pl
Data ostatniej modyfikacji: 01.12.2017