wypluj te słowa

wypluj to

 • pot.  używane w sytuacji, gdy mówiący obawia się, że to, co ktoś powiedział, może się spełnić przez sam fakt wypowiedzenia tego na głos i w związku z tym swoimi słowami chce odegnać to niebezpieczeństwo
  • wypluj to
  • wypluj to słowo
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Tradycja

  wierzenia i przesądy

 • - Boję się, czy nie stało się coś złego. Coś, o czym nie chciał pisać, żebym się nie martwiła. Może jest chory. Ostatnio ciągle kaszlał, mówiłam, żeby poszedł do lekarza, ale on oczywiście... - Kinga, wypluj te słowa! Teraz Sandra też się przestraszyła.

  źródło: NKJP: Witold Horwath: Ultra Montana, 2005

  Kontuzja uniemożliwiła Panu jednak reprezentacyjny debiut, a być może i wyjazd na mundial. Nie obawia się Pan, że i tym razem spotkać go może podobna przykrość? - Proszę wypluć te słowa. Wierzę, że limit pecha już wyczerpałem.

  źródło: NKJP: Daniel Weimer: Podwójnie wdzięczny Beenhakkerowi, Dziennik Polski, 2008-03-19

  Dziś jest pan wicepremierem. Za chwilę [...] znów może być pan szefem rządu. – Niech pan wypluje te słowa! – Dlaczego? – Ponieważ wiem, co oznacza rządzenie tak dużym krajem jak Polska w tej fazie wyzwań europejskich, przy takich problemach organizacyjnych.

  źródło: NKJP: Przemysław Wenerski: Biję się w piersi choć nie tak donośnie, Polska Głos Wielkopolski, 2004-04-09

  Czekali na najszybszy i najgłośniejszy samolot pasażerski świata - concorde. - Wypadkowa pogoda, może się roztrzaska - ekscytował się nastolatek. - Wypluj to słowo - strofował go nieco starszy kolega.

  źródło: NKJP: Czekając na concorda, Gazeta Wyborcza, 1993-10-25

  - Chciałbym bliźniaki - mówię. - Wypluj to. Ja bym nie chciała. Tyle roboty.

  źródło: NKJP: Tomasz Kwaśniewski: Dziennik ciężarowca, 2007

 • typ frazy: fraza wykrzyknikowa

  Człon wypluj odmienia się przez osobę i liczbę.

Data ostatniej modyfikacji: 28.01.2015