bańka informacyjna

bańka filtrująca

  • książk.  zjawisko personalizowania dostarczanych użytkownikowi Internetu informacji opartego na analizie jego dotychczasowych wyszukiwań, jak i dostępnych o nim danych
    • bańka filtrująca
  • CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Komunikacja na odległość

    Internet


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    wytwory działań intelektualnych człowieka

  • Social media coraz częściej traktowane są jak źródło informacji. Według GfK 61% Polaków szuka wiadomości na Facebooku, a 45% na Twitterze. Wielu robi to, nie mając świadomości, że z każdym kolejnym kliknięciem zamyka się w bańce informacyjnej.

    źródło: Internet: semtec.pl/banka-informacyjna-google-facebook

    Teoria internetowej bańki informacyjnej wskazuje, że nasze internetowe preferencje coraz silniej wpychają nas w określone nisze i środowiska, w rzeczywistości silniej niż kiedykolwiek ugruntowując nasze preferencje, poglądy i upodobania.

    źródło: Internet: liberte.pl/banka-informacyjna

    Tworzy to swego rodzaju bańkę filtrującą, nasz mikrosocialmediowy świat, który budujemy każdym kliknięciem w sieci. Pokazywane są posty znajomych, z którymi użytkownik wcześniej rozmawiał, informacje ze stron, które wcześniej odwiedzał i lajkował.

    źródło: Grzegorz Ułan: To już prawdziwy dramat – ponad połowa Polaków nie ufa mediom publicznym (antyweb.pl)

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: bańka, informacyjna
  • ang. filter bubble

    Termin przypisywany Eliemu Pariserowi, który tak określił to zjawisko w książce The Filter Bubble: What the Internet Is Hiding from You (2011).

Data ostatniej modyfikacji: 02.10.2018