-
2.
książk. zespół cech charakterystycznych dla jakiejś epoki historycznej, narodu, środowiska, miejsca, wydarzenia lub przedmiotu -
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
jakość i intensywność -
- niepowtarzalny, niesamowity, niespotykany, niezwykły, osobliwy, specyficzny, swoisty; orientalny; historyczny; obyczajowy; krajowy, lokalny, narodowy, polski; emocjonalny, uczuciowy koloryt
- koloryt kraju, miasta, miasteczka, świata; koloryt czasów, epoki, przeszłości; koloryt życia; koloryt języka, mowy
- dodać/dodawać kolorytu
- nadawać; oddawać; tworzyć koloryt
-
Na obyczajowy koloryt miast, zwłaszcza dużych ośrodków handlu, spory wpływ mieli przybysze z zagranicy, w Polsce głównie Niemcy i Żydzi, w mniejszym stopniu Włosi i Ormianie, choć zależało to od geograficznego położenia miasta.
źródło: KWSJP: Andrzej Chwalba: Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych, 2004
Życie codzienne marynarza zawsze posiadało swoisty koloryt i specyfikę, powstałe na skutek odrębności środowiska, obyczaju i wielu innych czynników wpływających pośrednio lub bezpośrednio na jego kształt.
źródło: KWSJP: Eugeniusz Koczorowski: Ludzie od masztów i żagli, 1986
W ciągu jednego roku wykruszył się nagle zrąb pokolenia, którego obecność wśród współczesnych stanowiła o kolorycie naszego życia kulturalnego, o jego odmienności, o jego ciągłości, sięgającej poza granice dwóch światowych wojen.
źródło: KWSJP: Teodor Krzysztof Toeplitz: Mój wybór: rzeczy mniejsze, 1998
Koloryt koncertom Sex Pistols nadawały nie tylko bójki obydwu panów, ale także zgodne maltretowanie publiczności. Pomidory, piwo, bluzgi, fragmenty umeblowania - to tylko część listy rzeczy, które spadały na urzeczoną młodzież.
źródło: KWSJP: Grzegorz Brzozowicz, Filip Łobodziński: Sto płyt, które wstrząsnęły światem: kronika czasów popkultury, 2000
Kochanowski znalazł we fraszkach miejsce dla utrwalenia lirycznej chwili, kolorytu zdarzenia i człowieka, choć nie nadał im charakteru dokumentalnej autentyczności.
źródło: KWSJP: Jerzy Ziomek: renesans, 1973
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. koloryt
koloryty
D. kolorytu
kolorytów
C. kolorytowi
kolorytom
B. koloryt
koloryty
N. kolorytem
kolorytami
Ms. kolorycie
kolorytach
W. kolorycie
koloryty
-
+ koloryt + CZEGO + (JAKI) -
niem. Kolorit
z wł. colorito