gdzie tam do czegoś

gdzie tam jeszcze do czegoś

 • używane w sytuacji, gdy mówiący chce powiedzieć, że to, o czym mowa, jest jeszcze odlegle w czasie lub przestrzeni
  • gdzie tam jeszcze do czegoś
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości czasu

  upływ czasu


  KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości przestrzeni

  odległość

  • gdzie tam do świąt, do wiosny; do końca czegoś
 • Z ciekawości wybraliśmy się na spacer między straganami: posłuchać co mawiają, zobaczyć co kupują i czy widać przedświąteczne przygotowania. - Pani, gdzie tam do świąt, jeszcze nie czuć, ludzie coraz oszczędniejsi, czekają na ostatnią chwilę.

  źródło: NKJP: Podsłuchane przy straganach, Ewa Bugno, Gazeta Krakowska, 2002-03-19

  W holu na pierwszym piętrze przy drzwiach do pokoi, w których składa się wnioski o dowody osobiste, zebrała się spora grupka ludzi. Większość cierpliwie stoi i czeka na swoją kolej. [...] - Jest tu jakiś nawiew, ale na pewno nie klimatyzacja - zauważa jedna z kolejkowiczek. - Czekam dopiero jakieś 15 minut, ale gdzie tam jeszcze do końca - stwierdza kobieta stojąca na końcu kolejki, która przyszła, by wymienić stary dowód na nowy.

  źródło: NKJP: Cena dowodu, Dziennik Polski, 2002-07-11

  8 dni z podróżą to 2 razy za mało niż potrzeba. Wróciłem z podobnej trasy 3 tygodnie temu. Jeśli chcecie zamknąć się w 400 PLN, to tylko przez Ukrainę. Ze Lwowa pociąg wieczorem do Czerniowiec. Więc 1,5 doby i dopiero w Suczawie, a gdzie tam do Brasova (400km).

  źródło: NKJP: Internet

  Wcześniej jednak wyjaśniono im, że zmiany w urzędzie spowodowane są zbliżającym się terminem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Mamy 2001 rok. Gdzie tam jeszcze do wstąpienia do Unii? – dziwią się związkowcy.

  źródło: NKJP: orka: Najpierw ulotki, Trybuna Śląska, 2001-03-22

 • typ frazy: fraza wykrzyknikowa

  ndm
Data ostatniej modyfikacji: 18.09.2014