SECAM

 • séquentiel couleur à mémoire

 • pierwszy system telewizji kolorowej, jaki zastosowano w Europie
 • Zapisywanie także w postaci: Secam.

 • [sekam]

 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Środki masowego przekazu

  telewizja

 • Mamy bowiem za sobą dwa negatywne doświadczenia powojenne w tym zakresie, to jest przyjęcie w pracy radia tzw. dolnego UKF oraz przyjęcie w telewizji kolorowej systemu SECAM, a także ostatnie doświadczenie w dziedzinie telefonii komórkowej, w której to monopol Centertelu pozbawił ten system możliwości funkcjonowania w otoczeniu zewnętrznym.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 05.07.1996

  Na Wschodzie nadal stosuje się SECAM, lecz stacje nadawcze powoli od niego odchodzą. Pozostałe państwa przekazują obraz i dźwięk w standardzie PAL.

  źródło: NKJP: Marcin Wojszcz: Komputerowa globalna wioska, Enter nr 3, 2002

  W końcu chodziło tylko o zamianę tego SECAM-u na PAL, a nie wody w wino. Ktoś musiał mu pomóc. Nawet w tej nowej przestrojonej Polsce znajdzie się jeden prawdziwy fachowiec.

  źródło: NKJP: Jarosław Sokół: Tekst nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie literackim bydgoskiego oddziału „Gazety”, Gazeta Wyborcza, 1997-05-16

  Tak samo było z rubinem pana Adama. Nic to, że od wielu lat pokazuje wyłącznie czarno-biały obraz świata: stracił kolory, kiedy Polska przeszła na system PAL. On tkwi niezmiennie w SECAM-ie, przeróbka okazała się niemożliwa.

  źródło: NKJP: Zbigniew Bartu: Czas złotych rączek, Dziennik Polski, 2005-08-13

  Potrzebne były układy scalone do płytki, która była dekoderem z Palu na Secam. Później robiło się jeszcze dekodery teletekstu. Szły tego dziesiątki tysięcy sztuk.

  źródło: NKJP: Marek Miller: Pierwszy milion czyli Chłopcy z Mielczarskiego: to było nieprawdopodobne, to piękne, to było coś, czego u nas jeszcze nie było, 1999

 • część mowy: rzeczownik

  rodzaj gramatyczny: m3

  liczba pojedyncza liczba mnoga
  M. SECAM
  SECAM-y
  D. SECAM-u
  SECAM-ów
  C. SECAM-owi
  SECAM-om
  B. SECAM
  SECAM-y
  N. SECAM-em
  SECAM-ami
  Ms. SECAM-ie
  SECAM-ach
  W. SECAM-ie
  SECAM-y

 • fr.

Data ostatniej modyfikacji: 07.05.2020