prażyć

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. ogniem

  •   strzelać seriami pocisków z wielu stron
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Wojsko i wojna

    broń

  • hiperonimy:  strzelać
  • Nad polami i lasem krążyły niemieckie samoloty i jeśli tylko lotnicy zauważyli ludzi, to prażyli z karabinów maszynowych.

    źródło: NKJP: Wojciech Zawadzki: Przedborski wrzesień '39, Gazeta Radomszczańska, 2009-07-01

    A tu już łuna nad obiektem, który zaatakowali chłopcy. Strzelanina. Prażą z ul. Madalińskiego, z domu Wedla, rozrywają się pociski z granatników.

    źródło: NKJP: Jerzy Kłoczkowski: Kompania B1 Pułku AK Baszta 1939-1944 Tom 1, 2008

    Była przecież słynna partia 3 pułku, który kopał piłkę pod Rarańczą, na wierzchu rowów-okopów, nie zważając na to, że zirytowany brawurą żołnierzyków polskich obserwator rosyjskiej artylerii kazał ich prażyć szrapnelami.

    źródło: NKJP: Dobiesław Dudek: Sprawa wychowania fizycznego i sportu w okresie działalności Tymczasowej Rady Stanu i internowania legionistów w Beniaminowie i Szczypiornie, Przeszłość polskiej kultury fizycznej, 2004

    Tu, na Wschodzie, bezpiecznie. Z Sowietami mamy przecie pakt o nieagresji. Gościńce pono zawalone wozami, autami, ambulansami. Sieką je z góry bezkarne niemieckie samoloty. Zniżają się nad same oszalałe strachem, unieruchomione przez ścisk, pełznące drogami rzesze - i prażą!

    źródło: NKJP: Beata Obertyńska: W domu niewoli, 2005

  • bez ograniczeń + prażyć +
    (CZYM) + (KOGO)
    bez ograniczeń + prażyć +
    (z CZEGO)
  • *pražiti 'wysuszać przez podgrzewanie, przypalanie, przypiekanie; palić, piec, smażyć'

    Forma prasłowiańska w związku etymologicznym psł. *pragnǫti 'schnąć, usychać, wysychać'; znaczenie pierwotne 'powodować, że coś schnie, pęka, trzaska'; zob. pragnąć