czapla siwa

  • zool.  duży ptak żyjący nad wodą, mający smukłe ciało, długą szyję i długie nogi oraz upierzenie, w którego barwie przeważa kolor szary;  Ardea cinerea 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki


    CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    zwierzęta wodne

  • hiperonimy:  ptak
    • kolonia, miejsce lęgowe, rezerwat; ochrona czapli siwej
  • Jak wygląda czapla siwa? Czapla siwa ma grzbiet i skrzydła popielate. Głowę białą, nad oczami czarny pasek, przechodzący w okresie godowym w czub, którego dwa najdłuższe pióra dochodzą do 15 cm długości. Pióra na szyi jasnopopielate, a w pobliżu piersi przez środek szyi od przodu czarne plamki.

    źródło: NKJP: Stanisław Godlewski: Vademecum myśliwego, 1955

    Gnieździ się tutaj i przebywa aż 60 gatunków ptaków, wśród nich takie rzadkości jak: czapla siwa, brodziec piskliwy, świerszczak, remiz, dziwonia.

    źródło: NKJP: Do „krakowskiej dżungli”, Dziennik Polski, 1998-06-26

    Czaplę siwą w Polsce można spotkać na Mazurach, Pojezierzu Pomorskim i wybrzeżu Bałtyku, czyli tam, gdzie jest szansa zapolować na rybkę.

    źródło: NKJP: AMG: Uwaga na mordercze czaple, prasa, 2006

    Na terenie Parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody: [...] torfowiskowy „Dury”, faunistyczny „Międzno'”, miejsce lęgowe i żerowisko ptaków błotnych i wodnych m.in. czapli siwej, łabędzia niemego i żurawia.

    źródło: NKJP: Krystyna Malik, Maria Raciborska: Przewodnik po Polsce, 1996

    Tym, którzy zaglądną nad pławowickie stawy w celach rekreacyjnych, krajobraz przedstawia się niemal sielsko: spokojnie falująca woda, szumiące trzciny, na wodzie łyski, krzyżówki, perkozy dwuczube, gdzieniegdzie czaple siwe.

    źródło: NKJP: Wodny deficyt, Dziennik Polski, 2003-08-27

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  czapla ,  siwa 
Data ostatniej modyfikacji: 21.11.2010