toto

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. coś

  • 1.

    pot.  używane w odniesieniu do obiektu (osoby, zwierzęcia, rzeczy) już wcześniej wymienionego albo nazwanego, a uważanego za dziwny, mało ważny lub małowartościowy
  • ATEMATYCZNY

  • Smarkula. Ile lat toto może mieć? Tuzin? Biodra już ma, ale piersi... Jasny gwint.

    źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Smoczy pazur, 2003

    W muzeum [...] ujrzałem po raz pierwszy [...] manata, rybę-wołu [...] Od czasu do czasu z głębin unosiło się surrealistyczne, dwumetrowe z górą cielsko o krowio-świńskim łbie, różowy pysk chwytał powietrze i wyżerał trawę. Oczy miało toto jakby białe, bezbarwne.

    źródło: NKJP:Olgierd Budrewicz: Piekło w kolorach, 1997

    No, dostali cynk na jakiś specjalny ruch w okolicy tego porciku Peenemunde, że tam obóz, hangary, baraki, wyrzutnie jakieś... Udało się nam spenetrować dokładniej. RAF zrąbał toto do fundamentu.

    źródło: NKJP: Roman Bratny: Kolumbowie – rocznik 20, 1957

    Otrzymaliśmy ogromne formularze do podpisu, którym to podpisem zobowiązaliśmy się do przestrzegania kilkunastu paragrafów skomplikowanego regulaminu służby wewnętrznej rajdu. Przeczytałem toto raz i drugi, przeczytałem trzeci, po czym nieco się spłoszyłem i zawahałem - przypominało mi to bowiem podpisywanie [...] cyrografu w sprawie duszy.

    źródło: NKJP: Tomasz Domaniewski: Niedaleko od prawdy, 1975

    Szliśmy akurat z wujkiem przez las, gdy zauważyłem coś pełznącego po mchach. Dogoniłem toto i zacząłem zabawiać stworzonko patykiem.

    źródło: NKJP: Andrzej Górny: Z zimną krwią, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2006-06-17

  • część mowy: rzeczownik

    Inne uwagi

    n2, używane tylko M. i B. lp:  toto 

  • Zob. to I