dyplomacja kanonierek

polityka kanonierek

  • demonstracyjne działanie państwa, mające na celu zastraszenie słabszych zazwyczaj partnerów politycznych, stosowane dla realizacji celów polityki zagranicznej
    • polityka kanonierek
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    działalność polityczna


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    stosunki międzynarodowe

  • Nasz flagowy okręt „Pułaski” pływa sobie właśnie po Morzu Czarnym. Oczywiście kurtuazyjnie. Dyplomacja kanonierek tymczasem powoduje, że zwykły podróżnik z Polski rodem miewa kłopoty. Jestem sobie właśnie w Kazachstanie (dobrowolnie!) i nie mogę załatwić rosyjskiej wizy tranzytowej, żeby wrócić do Krakowa.

    źródło: NKJP: Przemysław Osuchowski, Dziennik Polski, 2008-09-05

    Po tym, co stało się w Jugosławii i Kosowie, należy dokonać analizy reguł porządku prawnomiędzynarodowego, dotyczących możliwości używania sił zbrojnych grupy państw na obszarze innego państwa, by ograniczyć do absolutnego minimum niebezpieczeństwo powrotu [...] w polityce międzynarodowej do metod ˝dyplomacji kanonierek˝ czy ˝internacjonalistycznej pomocy˝.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 09.05.2000

    „Białoruś poniesie konsekwencje za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Związku Polaków na Białorusi - ostrzegł szef polskiej dyplomacji”. To już prawie dyplomacja kanonierek.

    źródło: NKJP: Internet

    Ale uważam też, że mimo dużych ofiar jakie ponieśli Amerykanie, Polska nie powinna brać udziału w karnej ekspedycji przeciwko suwerennym państwom, które od dziesięcioleci traktowane przez Amerykanów jako trzeci świat, Polska nie powinna prowadzić z innymi polityki kanonierek.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  dyplomacja 
    Zwykle lp
  • ang. gunboat diplomacy

    Termin pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku, kiedy to mocarstwa kolonialne zaczęły stosować strategię zastraszania, grożąc użyciem sił morskich, wobec swoich kolonii i w celu zagarnięcia kolejnych terytoriów.

Data ostatniej modyfikacji: 27.03.2020