lennik
-
w ustroju feudalnym: osoba, która złożyła hołd seniorowi i tym samym zobowiązała się do służby na jego rzecz w zamian za otrzymanie pewnych korzyści
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne -
synonimy: wasal
-
- królewski lennik
- lennik cara, cesarza, króla, władcy
-
Robert III odzyskał wolność i zachował Flandrię jako lennik króla Francji, a w zamian musiał zapłacić okup i zgodzić się na przyłączenie do monarszej domeny miast Lille, Douai i Béthune.
źródło: NKJP: Dariusz Piwowarczyk: Słynni rycerze Europy: Rycerze w służbie dam i dworu, 2009
Biskupom zaś zabronił przyjmowania tych nadań, ponieważ jako lennicy władców świeckich częściej ulegali wpływom politycznym.
źródło: NKJP: Alicja Dybkowska, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności, 1994
Największy król Izraela Omri podporządkował sobie królestwo Moabu i przez czterdzieści lat ściągał ze swego lennika ogromny trybut wynoszący sto tysięcy baranów rocznie.
źródło: NKJP: Zenon Kosidowski: Opowieści biblijne, 1963
Do obowiązków lennika należało również osobiste przebywanie w ziemi, w której trzymał lenno. Gdy linia męska wymarła dobra powracały do monarchy.
źródło: NKJP: Tadeusz Szulc: Z badań nad egzekucją praw. (Podstawa ustawodawcza egzekucji dóbr, jej interpretacja i nowelizacja na sejmach za panowania Zygmunta II Augusta), 2000
W takim zakresie i polscy władcy musieli podlegać cesarzom. Ci jednak przejawiali tendencje do rozszerzania zwierzchności nad sługami Kościoła, pragnąc uczynić z nich swych lenników, a więc uzależnić politycznie.
źródło: NKJP: Marek Borucki: Polacy w Rzymie: od czasów Mieszka I do Jana Pawła II, 1995
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. lennik
lennicy
ndepr lenniki
depr D. lennika
lenników
C. lennikowi
lennikom
B. lennika
lenników
N. lennikiem
lennikami
Ms. lenniku
lennikach
W. lenniku
lennicy
ndepr lenniki
depr -
+ lennik + (KOGO) -